Po týdnu na moři mohlo na jihu Itálie ze záchranné lodi na břeh vystoupit 89 lidí. Povolení zakotvit a vystoupit však nedostali migranti z dalších tří lodí. Itálie se totiž pod novým vedením premiérky Giorgi Meloni snaží tvrdě postavit proti ilegální migraci. Nevládní organizace vlastnící zmíněné lodě však zákaz vylodění, tedy odmítnutí pomoci, považují za porušení mezinárodního práva. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.
Nová pravicová vláda Itálie začíná prosazovat svoji politiku usilující o potlačení ilegální imigrace. Odmítá totiž nabídnout pomoc uprchlíkům a migrantům ze záchranných lodí plujících k jejím břehům. V současnosti přitom blízko jihu země kotví čtyři taková plavidla. V úterý italské úřady po týdnu povolily jedné z nich jménem Rise Above, aby zakotvila v jenom z tamních přístavu. Vylodit se tak mohlo 89 lidí, mezi nimiž byli především nezletilí. Další cestující však nadále zůstávají na palubách ostatních třech lodí.
„Nechceme, aby obchodníci s lidmi nadále rozhodovali o tom, kdo vstoupí do Itálie,“ okomentovala současnou situaci podle serveru BBC nová premiérka Itálie Giorgia Meloni. Podobný komentář učinil také místopředseda vlády Matteo Salvini. „Jen tak dále. Itálie nebude spolupachatelem obchodování s lidmi. Už to začínáte chápat?“ vzkázal. Loď s lidmi s povolením vystoupit zvaná Rise Above má pak být dle nevládní organizace Mission Lifeline nejmenší ze čtyř lodí v současnosti usilujících o vylodění u italských břehů. Informoval o tom server Al Jazeera.
Původně přitom Itálie odmítala zakotvení všech zmíněných plavidel. O víkendu ale udělila povolení dvěma lodím nyní kotvícím na Sicílii. Vystoupit nechala pouze „nejvíce ohrožené pasažéry“. Jedná se o lodě operované německou charitou SOS Humanity a francouzskou organizací Lékaři bez hranic. Jejich kapitáni odmítli výzvu vrátit se s cestujícími na otevřené moře. Na jejich palubě zůstává nadále asi 250 lidí. Od začátku roku pak podle statistik Organizace spojených národů do Itálie přes moře dorazilo na 85 tisíc migrantů.
Německá charita SOS Humanity hodlá poslat italskou vládu před soud
„Ulevilo se nám, že jsou zachránění lidé konečně na břehu,“ vyjádřili se k současné situaci zástupci nevládní roganizace Mission Lifeline. Podle italských úřadů mohli loď opustit, jelikož byli zachráněni při takzvané „save and resuce“ operaci ve Středozemním moři. Z lodě Rise Above však prozatím nemohla odejít její posádka. Čtvrtá loď s názvem Ocean Viking vlastněná francouzskou charitou SOS Mediterranée pak zůstává mimo pobřeží Sicilie. Na její palubě je přitom asi 234 migrantů. Z vod poblíž Libye je pracovníci nevládní organizace zachránili před 17 dny.
Italy allows migrant boat to dock but many remain stranded https://t.co/CHk6PezXdR
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 8, 2022
Většina lidí ze záchranných lodí pak prchá ze severní Afriky, tedy států jako Egypt nebo Tunisko. Většinou však země opouští v nestabilních nafukovacích člunech a dostanou se proto často na otevřeném moři do nebezpečí. Záchranné lodě nevládních organizací se je následně v těchto případech snaží zachránit.
Vláda Itálie pak tvrdí, že většina z pasažérů těchto plavidel neprchá před diskriminací nebo válkou, ale místo toho usiluje v Evropě o lepší ekonomický status. Podle organizace SOS Humanity ovšem Itálie držením cestujících na lodích porušuje mezinárodní i italské právo. Chce se proto s italskou vládou potkat u soudu.