Itálie ve středu schválila zavedení povinného očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku od 50 let. Jedná se o jednu z mála evropských zemí, která podnikla podobné kroky ve snaze zmírnit tlak na své zdravotnictví a snížit počty mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters a list The Guardian.
Opatření patří mezi nejpřísnější v Evropě a vstoupilo v platnost okamžitě. Ministři jej podpořili navzdory rozporům mezi stranami, které tvoří širokou koalici premiéra Maria Draghiho.
Itálie zaznamenala více než 138 000 úmrtí v souvislosti s covidem-19 od začátku šíření koronaviru v únoru 2020, což je po Velké Británii druhý nejvyšší počet v Evropě, připomněla agentura Reuters.
Vláda již zavedla povinné očkování pro učitele, zdravotníky, policisty a příslušníky armády. Od října loňského roku také všichni zaměstnanci museli předložit potvrzení o očkování nebo se před nástupem na pracoviště prokázat negativním testem.
Odmítnutí mělo za následek pozastavení práce bez nároku na odměnu, nikoli však propuštění.
Středeční dekret pravidla účinná od 15. února zpřísňuje pro pracovníky starší 50 let tím, že odstraňuje možnost podstoupit test místo očkování. Už od tohoto data tedy bude pro lidi v tomto věku platit povinnost prokázat se v práci potvrzením o očkování nebo nedávném prodělání covidu-19.
Zpřísnění opatření bylo schváleno po dvouapůlhodinovém zasedání vlády. „Dnešní opatření mají za cíl udržet dobré fungování našich nemocnic a zároveň zachovat otevřené školy a obchody,“ řekl podle mluvčího kabinetu Draghi.
Ministři z pravicové Ligy podle Reuters vydali prohlášení, v němž se distancovali od povinného očkování pro lidí starší 50 let. Podle nich je „vědecky nepodložené vzhledem k tomu, že absolutní většině hospitalizovaných s covidem je hodně přes 60 let“.
Kvůli šíření omikronu jsou denní počty případů rekordní
Ministr zdravotnictví Roberto Speranza uvedl, že dvě třetiny pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče tvoří neočkovaní. „Děláme tato rozhodnutí, abychom co nejvíce omezili (počet) neočkovaných, protože právě ti způsobují zátěž našemu nemocničnímu systému,“ řekl Speranza podle The Guardianu italským médiím po zasedání vlády.
Itálii vysoce nakažlivá varianta omikron zasáhla později než několik severoevropských zemí. Počet případů v posledních týdnech nicméně neustále roste, s čímž se zvyšuje i tlak na nemocnice a jednotky intenzivní péče.
V posledních dvou týdnech došlo v průměru k více než 150 úmrtím denně. Ve středu zemřelo 231 a v úterý 259 lidí. 189 109 nově nakažených ve středu byl nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.
Jinde v Evropě Rakousko oznámilo plány na zavedení povinného očkování pro osoby starší 14 let od příštího měsíce. V Řecku pak bude od 16. ledna povinné pro osoby starší 60 let.