V Itálii bude tuto zimu omezeno ústřední vytápění. Itálie je tak další zemí, která přijala opatření v souvislosti s nedostatkem dodávek plynu v Evropě způsobeným ruskou invazí na Ukrajinu. Píše o tom BBC, italský The Local a další média.
Podle nového vládního nařízení budou budovy bez ústředního topení patnáct dní navíc. Italové budou také muset snížit teplotu o jeden stupeň a vypnout topení na hodinu denně navíc. Na některé budovy se výjimka nevztahuje, například na školky a nemocnice.
Europe energy crisis: Italians told to turn thermostats down Italy becomes the latest European country to impose energy-saving rules ahead of winter. https://t.co/1076zELQ5I pic.twitter.com/FRMEU1TyvG
— of today (@_oftoday_) October 7, 2022
„Denní provozní doba bude zkrácena o jednu hodinu denně. Celková zimní topná sezóna bude zkrácena o 15 dní. Termín zapnutí se tak posune o osm dní a vypnutí o sedm dní,“ uvedlo ministerstvo průmyslu v oficiálním pokynu.
Tento krok přichází v době, kdy se vlády v celé Evropě snaží snížit poptávku a posílit dodávky energie před zimou.
Mnoho z nich bylo závislých na plynu z Ruska, jehož dodávky byly omezeny v důsledku války na Ukrajině.
Před únorovou invazí byla Itálie druhým největším dovozcem ruského plynu v EU a dovoz tvořil 40 procent jejích celkových dodávek. Nyní se tento podíl snížil na pouhých deset procent. Řím se zaměřil na jiné zdroje energie a zkapalněný zemní plyn. Gazprom před několika dny obnovil přerušené dávky plynu do Itálie.
Země běžně omezuje centrální vytápění v teplejších měsících a jeho využití určují regionální vlády.
Smíšené reakce obyvatel
Vzhledem k tomu, že účty za vytápění již nyní prudce rostou, jsou reakce Italů smíšené. „Pro staré lidi, kteří zůstanou hodně času doma, to asi bude problém,“ řekl jeden z nich BBC.
„Asi je to potřeba, ale je to těžké. Teď, když se nás tato krize dotýká osobně, by to mohlo vést k tomu, že více lidí změní svůj názor na to, že stále podporují sankce vůči Rusku,“ řekl další. Nová pravicová vláda Giorgie Meloni, která se ještě neujmula úřadu, by podle některých komentátorů mohla zrušit protiruské sankce.
Podobné plány na úsporu energie oznámilo mnoho evropských vlád.
Ve Francii se budou domácnosti a kanceláře vytápět maximálně na 19 stupňů. Ve veřejných budovách se nebude ohřívat voda a sníží se i teplota v bazénech a tělocvičnách.
Zákaz otevřených dveří
Zákaz nechávat otevřené dveře ve vytápěných nebo klimatizovaných obchodech, který již dříve platil v některých oblastech, byl rozšířen na celou zemi.
Španělsko také již dříve nařídilo, že teplota vytápění nesmí překročit 19 stupňů. Oznámilo, že dveře musí být zavřené, aby se neplýtvalo teplem, a že světla ve výlohách obchodů musí být po 22. hodině zhasnuta.
A Německo přestalo z estetických důvodů osvětlovat veřejné památky a budovy. Upozornilo, že ve vchodech, chodbách a foyer veřejných budov může být vypnuto topení. Česká vláda zastropovala ceny energií a snížila hladinu minimální povolené teploty na úřadech na patnáct stupňů.
Na pátečním summitu EU v Praze evropští lídři jednali o zastropování velkoobchodních cen plynu, aby ochránili spotřebitele. V rámci celého bloku již byla dohodnuta další opatření, včetně neočekávaných daní z nadměrných zisků společností vyrábějících fosilní paliva a daně z nadměrných zisků výrobců elektřiny, kteří nevyužívají plyn.