Izrael a Hamás podepsaly dohodu, která by mohla zastavit válku v Gaze a vést k propuštění izraelských rukojmích a palestinských vězňů, uvedly USA a zprostředkovatelé z Kataru. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Složitá dohoda, která je rozdělena do několika fází, stanoví počáteční šestitýdenní příměří a postupné stažení izraelských sil z pásma Gazy, kde byly zabity desetitisíce lidí. Rukojmí zajatá militantní skupinou Hamás, která Gazu ovládá, by byli propuštěni výměnou za palestinské vězně zadržované Izraelem.
Podrobnosti dohody, kterou údajně schválily obě strany, zatím nebyly oznámeny, uvedl server BBC. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že stále existuje několik nedořešených bodů.
Israel and Hamas have agreed to a ceasefire in Gaza, Qatar's PM Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani announced. pic.twitter.com/Xm5uZXbUAu
— Al Jazeera English (@AJEnglish) January 15, 2025
Jak by mělo příměří fungovat?
Očekává se, že toto příměří proběhne ve třech fázích. A přestože s ní nyní údajně souhlasí obě strany, bude muset dohodu před jejím uskutečněním schválit izraelský bezpečnostní kabinet a vláda. Hlasování je podle agentury Reuters naplánováno na čtvrtek.
Katarský premiér šejk Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani uvedl, že pokud bude dohoda schválena, vstoupí v platnost v neděli. Co by dohoda mohla obsahovat?
První fáze
První etapa by měla trvat šest týdnů a mělo by v ní dojít k „úplnému a kompletnímu příměří“, uvedl americký prezident Joe Biden, když ve středu potvrdil, že dohody bylo dosaženo.
Výměnou za stovky palestinských vězňů bude propuštěna „řada rukojmích“ držených Hamásem, včetně žen, starých a nemocných lidí, informoval Biden. Neupřesnil, kolik rukojmích bude v této první fázi propuštěno. Katarský představitel Al Thani však na tiskové konferenci prohlásil, že jich bude 33.
Tři rukojmí budou propuštěni ihned, sdělil palestinský představitel BBC, zbytek výměny proběhne během těchto šesti týdnů.
V této fázi se mají izraelské jednotky stáhnout ze všech obydlených oblastí Gazy, uvedl Biden, zatímco „Palestinci se mohou vrátit do svých čtvrtí ve všech oblastech Gazy“. Téměř všichni z 2,3 milionu obyvatel Gazy museli opustit své domovy kvůli izraelským příkazům k evakuaci, izraelským úderům a bojům na místě.
Do Gazy se také mají zvýšit dodávky humanitární pomoci, denně by tam mohly vjet stovky nákladních aut. Generální tajemník OSN Antonio Guterres zdůraznil, že „prioritou nyní musí být zmírnění obrovského utrpení způsobeného tímto konfliktem“.
Palestinský představitel již dříve uvedl, že podrobná jednání o druhé a třetí etapě začnou 16. den příměří.
Biden dodal, že příměří bude trvat „tak dlouho, dokud budou probíhat jednání“.
Druhá etapa
Druhá etapa by podle Bidena znamenala „trvalé ukončení války“. Zbývající žijící rukojmí, včetně mužů, mají být propuštěni výměnou za další palestinské vězně. Předpokládá se, že z 1 000 palestinských vězňů, s jejichž propuštěním Izrael souhlasil, si asi 190 odpykává trest 15 let nebo více.
Rovněž by mělo dojít k úplnému stažení izraelských jednotek z Gazy.
Třetí fáze
Třetí a poslední etapa má zahrnovat rekonstrukci Gazy, která by mohla trvat roky, a návrat těl všech zbývajících rukojmích pozůstalým rodinám.
Hamás v prohlášení na sociálních sítích, v němž příměří oznámil, označil dohodu za „úspěch pro náš lid“ a „bod obratu“. Palestinci na zprávu o dohodě reagovali oslavami v ulicích Gazy. V Tel Avivu se ze zprávy radovaly rodiny izraelských rukojmích a jejich přátelé, kteří v prohlášení uvedli, že cítí „ohromnou radost a úlevu z dohody o návratu jejich blízkých domů“.