Izraelské politice bude podle všeho po úterních volbách dominovat vláda s výrazným zastoupením náboženských stran, ale o teokracii ještě nepůjde. V analýze k povolební situaci to napsal server The Times of Israel. Vítězná pravicová strana Likud expremiéra Benjamina Netanjahua se podle předpokladů spojí s krajně pravicovou stranou Náboženský sionismus (RZ), který získal 14 ze 120 křesel.
Likud má 32 křesel a jeho tradiční náboženští spojenci Šas a Jednotný judaismus tóry dohromady 18. Izrael tak bude mít dosud nejvíc nábožensky orientovanou vládu, podle odborníků zatím ale nepůjde o teokracii.
Israel poised to have its most religious government but experts say no theocracy yet https://t.co/I8q6BRiLc8
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) November 4, 2022
Členem kabinetu bude pravděpodobně také šestačtyřicetiletý ultranacionalista Itamar Ben Gvir z bloku RZ. Asaf Šapira z izraelského Institutu pro demokracii očekává, že právě tento RZ bude mít na rozhodování mimořádný vliv. „Je to její velký úspěch, žádná náboženská strana dosud takového (volebního) úspěchu nedosáhla,“ citovala Šapiru agentura Reuters.
Podle ní RZ volili i lidé, kteří běžně náboženské strany nevolí, a to kvůli bezpečnostním obavám. Ben Gvir v minulosti vyzýval k vyhoštění Palestinců, mnohé Izraelce vyděsilo loňské násilí mezi arabským a židovským obyvatelstvem v některých městech. „Doufejme, že bude obnovena bezpečnost, to je pro mne nyní nejdůležitější,“ řekla devětadvacetiletá učitelka Moria Sebbagová.
Ben Gvir se chce stát ministrem vnitřní bezpečnosti, ale prozatím není jasné, jaké ministerstvo mu Netanjahu svěří. „Je načase nastolit pořádek, je načase, stát se pánem domu,“ tweetoval ve čtvrtek Ben Gvir. Podobný otazník je nad Ben Gvirovým partnerem z RZ Bazalelem Smotričem.
I v zahraničí sledují s obavami nástup lidí, kteří v minulosti požadovali vyhoštění „neloajálních“ občanů a zpřísnění kontroly nad soudy, což by mohlo změnit charakter izraelské demokracie. „Myslím, že je to posun demokratických norem. Neznamená to, že to není demokracie, ale pro zemi, která se vždy honosila nezávislostí justice, je to posun,“ řekl David Makovsky z washingtonského Institutu pro blízkovýchodní politiku.
Otázkou je také, jak se Netanjahuovi podaří uklidnit spojence včetně USA, které nejsou ze složení budoucí izraelské vlády nadšeni.
Ben Gvir byl roku 2007 v Izraeli usvědčen z terorismu, patřil ke stoupencům rasistické strany Kach, která je v USA a Izraeli zakázaná pro své rasistické názory. Do vztahů mezi spojenci, jakými jsou USA a Izrael, nepochybně zasáhnou také blížící se americké volby do Kongresu.
Izraelští analytici poukazují na to, že náboženské strany zřejmě budou požadovat větší kontrolu ultraortodoxních kruhů nad náboženskými záležitostmi. Přizpůsobit se budou ale muset požadavkům Likudu a jeho sekulárním členům, neboť Likud bude nejsilnější součástí koalice. Šlomit Ravicková Tur-Pazová z izraelského Institutu pro demokracii řekla, že pro Likud to bude nová role. Když byl Likud u moci v minulosti, jeho spojenci byly často náboženské strany. „Ještě nikdy ale v takové vládě nechyběla umírněná síla, například strana Izrael je náš domov, Modrá a bílá nebo labouristé. Vždy byl někdo, kdo situaci vyvažoval. Teď nikdo takový nebude. V Likudu jsou ale různí členové, sekulární i konzervativní. Dostali jsme se do absurdní situace, kdy Likud bude působit jako umírněná síla,“ řekla.
K těm, kdo mírnili požadavky náboženských kruhů, patřil v Izraeli dosud soudní systém, který byl otevřený liberálnější interpretaci zákonů. Všechny strany, které pravděpodobně sestaví koalici, už se vyslovily pro nezbytnost omezit moc soudů a zabránit jejich intervencím. Smotrič chce, aby se Izrael stal halachickým státem, v němž zavládne náboženské právo.
Ředitel centra pro judaismus a státní politiku Tani Frank řekl, že Izraelci už v určitém halachickém státu žijí, ale že obavy, že se Izrael stane přes noc teokracií, jsou přehnané.
Dosavadní premiér Jair Lapid na Smotričovy návrhy o změnách soudního systému reagoval slovy, že je to útok na právní stát. Netanjahu má potíže zklidnit spojence obávající se protidemokratické revoluce. V projevu ke svým příznivcům řekl, že se vyhne jakémukoli „nezbytnému dobrodružství“. Ben Gvir, který ještě nedávno mával zbraní na palestinské demonstranty ve východním Jeruzalémě, tvrdí, že bude pracovat pro všechny.