Popáté za posledních osm dní se v noci na dnešek nad středním Izraelem rozezněly sirény leteckého poplachu, které spustila střela odpálená z Jemenu. Oznámila to izraelská armáda, podle níž střelu zachytil systém protivzdušné obrany ještě mimo vzdušný prostor Izraele. Poplach byl aktivován v obavách před dopadem střepin. K útoku se později přihlásili jemenští povstalci Húsíové, kteří tvrdí, že jeho cílem bylo Ben Gurionovo letiště u Tel Avivu. Informovaly o tom agentura AFP a server The Times of Israel. Incidentu předcházel čtvrteční útok Izraele na mezinárodní letiště v Saná.
Izraelská armáda na síti X uvedla, že miliony Izraelců se uprostřed noci běžely schovat do krytů. Podle záchranářů útok přímo nezpůsobil žádná zranění, 18 lidí se nicméně lehce zranilo při úprku do krytu a dva utrpěli záchvat úzkosti. Útok podle izraelských médií zhruba na 30 minut přerušil příjem letů na mezinárodním Ben Gurionově letišti.
Houthis of Yemen claimed they attacked Ben Gurion Airport in Tel Aviv with a Palestine-2 missile, and Israel is hiding the destruction.#BREAKING #Israel #Houthi pic.twitter.com/EN4GtCFRuF
— Target Reporter (@Target_Reporter) December 27, 2024
Húsíové ve svém prohlášení tvrdí, že „střela navzdory cenzuře nepřítele dosáhla svého cíle a operace měla za následek oběti a přerušení navigace na letišti“. Kromě toho prohlásili, že zaútočili dronem na „klíčový cíl“ v oblasti Tel Avivu a několika dalšími drony na nákladní loď v Arabském moři. Izraelské úřady za uplynulý den žádné dronové útoky ani zasažení letiště nehlásily.
„Izraelská agrese jen posílí odhodlání a vůli jemenského lidu nadále podporovat palestinský lid,“ zdůraznili Íránem podporovaní povstalci ve svém prohlášení.
Izraelské letectvo ve čtvrtek provedlo počtvrté v řadě vzdušné údery na řadě míst v Jemenu, včetně mezinárodního letiště v hlavním městě Saná, několika přístavů a elektráren pod kontrolou povstalců. Při útoku na letiště zemřeli čtyři lidé, zhruba 20 cestujících a zaměstnanců bylo zraněno, uvedlo dnes podle AFP ministerstvo dopravy, které je pod správou povstalců. Další dva lidé byli podle Húsíů zabiti při izraelských náletech na jiných místech země.
Při čekání na odlet na letišti v Saná se ve čtvrtek pod izraelskou palbou ocitl i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který byl v Jemenu kvůli vyjednávání o propuštění zaměstnanců OSN a posouzení humanitární situace. Samotným členům delegace WHO a OSN se při útoku nic nestalo, jeden člen posádky však byl vážně zraněn a nyní se zotavuje po operaci v nemocnici, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí WHO. Tedros zatím bude v Jemenu pokračovat v práci, dokud nebude možné let vypravit, dodal mluvčí.
Izraelská armáda podle agentury AP tvrdí, že si přítomnosti delegace WHO ani jejího šéfa v místě úderu nebyla vědoma.
Eskalaci mezi Jemenem a Izraelem mezitím odsoudil generální tajemník OSN António Guterres, který označil čtvrteční izraelské údery za obzvláště znepokojivé, uvedl jeho mluvčí.
Šíitští Húsíové mají pod kontrolou hlavně severozápad Jemenu včetně hlavního města a pobřeží Rudého moře. Zhruba měsíc po začátku války v Pásmu Gazy, která vypukla loni v říjnu po teroristickém útoku Hamásu na jihu Izraele, začali Húsíové pomocí dronů a střel útočit na obchodní plavidla v Rudém moři, podle svého tvrzení na podporu Palestinců ve válce proti Izraeli. Stejnými zbraněmi, které Húsíům podle Izraele dodává Írán, opakovaně zaútočili i na židovský stát.