Izrael chtěl už příští měsíc vojensky udeřit na íránské jaderné provozy. Americký prezident Donald Trump však dal přednost jednání s Teheránem a útok, který byl závislý na účasti Spojených států, zablokoval. Stalo se tak po jeho opakovaných výhružkách islámské republice, které ji vyprovokovaly k uvedení raketových sil do stavu nejvyšší pohotovosti. S odkazem na americký list The New York Times o tom Informují servery The Times of Israel a South Morning China Post.
Izrael měl podle amerického listu zaútočit na íránské jaderné provozy možná už během května s cílem zpomalit o rok nebo více schopnost Íránu vyvinout jadernou zbraň. Bez USA by však nebyl možný jak samotný úder, tak obrana před případnou íránskou odvetou. Trump dal přednost rozhovorům.
Trump waved off planned Israeli strike on Iran in favor of nuclear talks — NYT https://t.co/nXFplEkvZo
— The Times of Israel (@TimesofIsrael) April 17, 2025
Ještě nedávno přitom Íránu hrozil masivním bombardováním, což vyprovokovalo zemi k aktivaci raketových sil. Ještě to probudilo obavy z toho, že se rozhoří na Blízkém východě další válka s účastí Izraele útočícího na Írán s podporou USA.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil začátkem tohoto měsíce Bílý dům, kde o Íránu s Trumpem jednal. Americký prezident pak oznámil, že jeho administrativa zahájí jednání o dohodě, jež by zabránila Teheránu vyvinout jadernou zbraň.
Jednání s Íránem
Trump se rozhodl zvolit diplomatické řešení místo vojenského po několik měsíců trvajících rozhovorech s Teheránem za zavřenými dveřmi. Minulou sobotu v Ománu se konalo první kolo nepřímých jaderných rozhovorů mezi oběma zeměmi. Americkou delegaci vedl Trumpův zvláštní zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff, který hraje i klíčovou roli v jednáních s Ruskem o míru na Ukrajině.
Obě strany si počáteční rozhovory pochvalovaly. Druhé kolo proběhne v sobotu a mohlo by se uskutečnit v Římě.
Spojené státy vyvíjí nátlak na Írán i sankcemi, další sadu uvalily ve středu na jeho vývoz ropy. Zasáhly také malou nezávislou ropnou rafinérii v Číně, která měla sehrát roli v nákupu íránské ropy v celkové hodnotě více než jedné miliardy dolarů, uvedlo v prohlášení americké ministerstvo financí.
Írán začal obohacovat uran na úroveň, která se přibližuje k výrobě jaderné zbraně poté, co v roce 2018 Trump odstoupil od původní jaderné dohody z roku 2015. Írán je významným hráčem na Blízkém východě. Je to stát nepřátelský k Izraeli a Západu, který disponuje kromě silné armády a rozsáhlého arzenálu raket i spojenci, jako jsou radikální hnutí v Palestině, Libanonu a Jemenu: Hamás, Hizballáh a Hútíové. Do takzvané osy zla však patří i řada milic v Iráku a Sýrii.