Izraelská armáda dnes vydala nová nařízení k evakuaci severní části města Chán Júnis, které se nachází na jihu Pásma Gazy, a také východní části města Dajr Balah v centrální části pásma. Pokyn, jehož důvodem je pokračující izraelská ofenziva proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás, podle serveru The Times of Israel (ToI) v praxi znamená, že armáda opět zmenšila takzvanou humanitární zónu, kterou dříve stanovila.
„Kvůli mnoha teroristickým akcím, zneužívání humanitární zóny k teroristické činnosti a odpalování raket na Stát Izrael ze čtvrtí v severní části Chán Júnisu se pobyt v této oblasti stal nebezpečným,“ uvedla izraelská armáda. Dodala, že humanitární zónu upravuje na základě „přesných zpravodajských informací, které naznačují, že Hamás umístil teroristickou infrastrukturu v oblasti, která byla vymezena jako humanitární“. Podle armády má varování zmírnit škody způsobené civilistům.
Live update: IDF orders evacuation of Khan Younis, Deir al-Balah neighborhoods https://t.co/rXIMAcZayn
— ToI ALERTS (@TOIAlerts) August 16, 2024
Evakuace byla nařízena také ve východní části Dajr Balahu. Ten je přitom jednou z mála oblastí v Gaze, kde izraelské pozemní jednotky neprováděly intenzivní operace, píše ToI.
Výzvy k evakuaci izraelská armáda palestinským civilistům sděluje prostřednictvím letáků shazovaných ze vzduchu, SMS zpráv, telefonátů a vysílání v médiích.
Válka v Pásmu Gazy začala poté, co Hamás loni 7. října podnikl brutální útok na jižní Izrael, při němž palestinští ozbrojenci pozabíjeli na 1200 lidí hlavně mezi civilisty a dalších 251 osob unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Asi 115 zajatců dodnes zadržují, zhruba třetina však už podle izraelských úřadů nežije.
Velká většina obyvatel Pásma Gazy musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách. V úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, od 7. října podle údajů Hamásu zahynulo přes 40.000 lidí, převážně civilistů. Izraelská armáda tento týden informovala, že ve stejném období zemřelo na 690 jejích vojáků; většina přišla o život při útoku Hamásu a na pozemní ofenzivu v Gaze připadá 330 zabitých vojáků.
Dnes mají v Kataru pokračovat rozhovory o uzavření dohody o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmích. Od listopadu, kdy Hamás propustil zhruba stovku zajatců výměnou za palestinské vězně a kdy týden platilo příměří, ale podobná jednání zatím žádnou další dohodu nepřinesla.