Hladomor je ve válkách používán jako zbraň. Výjimkou nejsou ani konflikty na Ukrajině a v Gaze. Taková slova zazněla včera v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku od unijního šéfa bezpečnosti Josepa Borrella. Podle něj námořní přeprava humanitární pomoci nestačí a Izrael musí otevřít další pozemní koridory. Informují o tom BBC a Arab News.
„Nyní vidíme populaci bojující o přežití,“ řekl členům rady Borrell. Humanitární krizi v Pásmu Gazy nezpůsobila přírodní pohroma, jako jsou záplavy nebo zemětřesení. „Způsobil to člověk,“ dodal vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
Borrell před radou naléhal na zvýšení humanitární pomoci a za největší problém označil izraelské blokády klíčových tras. Izrael podle televize BBC tvrdí, že za humanitární krizi v oblasti nezodpovídá, protože otevřel dva hraniční přechody na jihu.
.@EU_Commission's foreign affairs chief Josep @JosepBorrellF condemns the lack of #aid entering #Gaza as “man-made” disaster in which starvation is being used as a weapon of war https://t.co/Bu10YT3ejW
— Arab News (@arabnews) March 12, 2024
Podle Borrella to ale nestačí a je potřeba dostat do oblasti více humanitární pomoci přes více tras. „Hladovění je ve válkách používáno jako zbraň, a když jsme odsoudili dění na Ukrajině, musíme stejně reagovat na to, co se děje v Gaze,“ řekl.
Izrael souhlasil s vytvořením nového námořního koridoru. Z Kypru už vyplula první loď s humanitární pomocí. Kromě toho probíhají práce na dočasném molu pro příjem humanitární pomoci z moře, což je iniciativa americké armády.
Nestačí to
Borrell ale upozornil, že humanitární pomoc proudící po moři je příliš pomalá a za klíčovou označil právě silniční dopravu. Nicméně pomoc dodávanou po moři a ze vzduchu označil za důležitou, protože právě není dostatečná pozemní doprava.
Na žádost o komentář serveru Arab News ohledně toho, že některé členské státy EU podporují válku v Pásmu Gazy dodávkami zbraní do Izraele, Borrell odpověděl: „Zastupuji Evropskou unii jako celek a někdy je to obtížné.“
lJenom pro připomenutí, Izrael zaútočil na Pásmo Gazy po brutálním útoku palestinského teroristického hnutí Hamás, které nemilosrdně zabilo 1200 lidí a přes dvě stovky jich uneslo. Postupně vyšla najevo zvěrstva, která militanti na civilistech páchali.
Podle palestinského ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem od začátku bojů zemřelo přes 31 tisíc Palestinců. Podle OSN hrozí hladomor u 530 tisíc lidí žijících v enklávě – to je čtvrtina tamní populace.