Izrael promeškal 30denní lhůtu, kterou mu daly Spojené státy na zlepšení přístupu humanitární pomoci do válkou zničeného Pásma Gazy, píše agentura AP s odvoláním na mezinárodní humanitární organizace. Podle nich jsou podmínky v Gaze nyní nejhorší za 13 měsíců trvání konfliktu.
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena 13. října vyzvala Izrael, aby zvýšil přísun potravin a další nouzové pomoci do Gazy. Stanovila mu za tímto účelem 30denní lhůtu s tím, že v opačném případě by USA mohly omezit vojenskou pomoc židovskému státu. Lhůta vyprší dnes.
Israel has missed US deadline to boost Gaza aid, UN agency says https://t.co/yy7KsXRDbb
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 12, 2024
Izrael oznámil řadu kroků ke zlepšení situace. Američtí činitelé však minulý týden naznačili, že Izrael stále nedělá dost, ačkoliv neuvedli, zda proti němu podniknou nějaké kroky. Izraelský bezpečnostní kabinet na nedělním zasedání schválil řadu opatření s cílem zlepšit humanitární situaci v Gaze, sdělil izraelský představitel serveru The Times of Israel (ToI).
Nový izraelský ministr zahraničí Gideon Saar v pondělí novinářům ohledně lhůty řekl, že „tento problém bude vyřešen.“ Bidenova administrativa by po znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem mohla mít na Izrael menší vliv, jelikož byl Trump ve svém prvním funkčním období zarytým příznivcem židovského státu, píše AP.
Dnešní zpráva osmi mezinárodních humanitárních organizací uvádí 19 opatření, která by splnila požadavky USA. Podle zprávy Izrael neučinil 15 z nich a čtyři zavedl pouze částečně. Zprávu podepsaly organizace Anera, Care, MedGlobal, Mercy Corps, Norská rada pro uprchlíky (NRC), Oxfam, Refugees International a Save the Children.
V dopise ze 13. října americký ministr obrany Lloyd Austin a šéf diplomacie Antony Blinken mimo jiné vyzvali Izrael, aby každý den do Pásma Gazy umožnil vstup minimálně 350 nákladních aut se zbožím, otevřel pátý hraniční přechod na obléhané území, umožnil lidem v pobřežních stanových táborech přesunout se před zimou do vnitrozemí a zajistil humanitárním skupinám přístup do těžce zasažené severní části Gazy. Dopis také vyzval Izrael k pozastavení legislativy, která by znemožnila operace agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).
Navzdory izraelským krokům ke zvýšení toku pomoci zůstává její úroveň hluboko pod hodnotami stanovenými USA. V říjnu bylo do Gazy v průměru vpuštěno 57 nákladních aut s pomocí denně, což zdaleka nedosahuje počtu 350 nákladních aut požadovaného USA, píše list The Guardian. Podle humanitárních organizací je 600 nákladních aut se zbožím denně nezbytných k uspokojení základních potřeb obyvatel. Statistiky izraelského úřadu pro palestinská území (COGAT) uvádí, že se jich v listopadu do Pásma Gazy dostalo zatím pouze 624.
Slíbený pátý přechod měl být otevřen dnes. Obyvatelé se stále tísní ve stanových táborech a přístup humanitárních pracovníků do severní části Gazy zůstává omezený. Izrael také trvá na svých zákonech proti UNRWA.