Desítky tisíc izraelských nacionalistů v neděli pochodovaly ulicemi Starého Města ve východní části Jeruzaléma. Mávaly přitom izraelskými vlajkami a v muslimské čtvrti pořvávaly hesla vyzývající k násilí vůči Arabům. Takzvaný Vlajkový pochod či Pochod vlajky předcházel ostrý střet Palestinců s izraelskými ozbrojenými složkami na Chrámové hoře. Informují o tom servery BBC News a Reuters.
Ulicemi jeruzalémského Starého Města v neděli prošlo na 50 000 židovských nacionalistů, kteří jako každý rok oslavovali dobytí východní části města v roce 1967. Staré Město předtím bylo 20 let spravováno Jordánskem. Izrael považuje celý Jeruzalém za svůj, což Palestina odmítá, připomíná stanice BBC News.
Izraelští nacionalisté mávali v muslimské čtvrti vlajkami a pořvávali slogany a hesla jako „smrt Arabům” či „ať vaše vesnice shoří”. Ve vzduchu přitom bylo cítit napětí.
Událost v ten samý den předcházel střet palestinských nacionalistů s policií na Chrámové hoře. Radikálové házeli na zasahující policii z oken mešity l-Aksá židle a petardy. Další pak u mešity házeli kamení.
Došlo k tomu v reakci na ranní návštěvu Chrámové hory 2600 Izraelci, mezi nimiž se nacházel také krajně pravicový poslanec. Tančili, mávali izraelskými vlajkami a zpívali izraelskou hymnu.
Vznětlivá situace
Palestinská vláda prohlásila, že si Izrael „zahrává s ohněm”. Chrámovou horu spravovanou arabskou nadací smějí lidé, kteří nejsou arabové, navštěvovat pouze v určité časy a nesmějí se tam modlit či vystavovat náboženské a národní symboly. Podle dostupných informací se zde však někteří lidé „klaněli k motlidbě“ a měli modlitební oděv.
„To, co se dnes v mešitě odehrálo, se nestalo od roku 1967,” řekl agentuře Reuters kazatel l-Aksá Ikrima Sabri.
Pochody izraelských nacionalistů se konají každý rok na Den Jeruzaléma, svátek oslavující sjednocení města po šestidenní válce v roce 1967. Jedná o vznětlivé situace, které vyvolávají střety.
Stejný pochod minulý rok vedl k odpálení raket z Pásma Gazy na Jeruzalém. V reakci na to začala několik dnů trvající válka mezi Izraelem a hnutím Hamás.
Letos se pochod odehrál v nanejvýš napjaté atmosféře mezi Izraelem a Palestinou v důsledku zabití palestinské reportérky z televize al-Džazíra na okupovaném Západním břehu Jordánu 11. května.
Panují obavy, jak na pochod a násilí na Chrámové hoře zareaguje hnutí Hamás, před čímž varovali také představitelé Jordánska. Podle vyjádření izraelské armády se však Hamás k útoku na Jeruzalém nechystá.
To však neznamená, že nemohou být rakety z Gazy vystřeleny konkurenčním uskupením, například Islámským džihádem.