Izraelská armáda se stáhla ze všech příhraničních libanonských vesnic, její jednotky ale dál zůstávají na pěti pozicích. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na libanonské bezpečnostní zdroje. Izrael už v pondělí oznámil, že se stáhne ze všech osídlených oblastí v jižním Libanonu, ale jeho jednotky zůstanou přítomny v omezeném počtu na pěti pozicích se strategickým významem podél společné hranice. Tento záměr dnes potvrdil také izraelský ministr obrany Jisrael Kac.
Dnes vypršel prodloužený termín pro stažení izraelských jednotek. Ten je součástí dohody o příměří, která na konci listopadu zastavila boje mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh.
Israel to remain in 5 'strategic points' in Lebanon despite withdrawal deadline
— FRANCE 24 (@FRANCE24) February 17, 2025
➡️ https://t.co/GLEoOEo7fp pic.twitter.com/3FEaO2NG8U
Libanonská armáda potvrdila, že začala nasazovat své vojáky do vesnic, z nichž se stáhly izraelské síly. Izraelský ministr obrany Kac zároveň uvedl, že izraelské jednotky zůstávají v jižním Libanonu na pěti strategických pozicích, a zdůraznil, že armáda tvrdě zasáhne proti každému případnému porušení příměří ze strany Hizballáhu Podle pondělního prohlášení mluvčího izraelské armády se jedná o kopec u obce Labúna, vrchol hory Blát a tři výšiny naproti izraelským obcím Avivim, Margaliot a Metula.
„Ode dneška zůstane izraelská armáda v nárazníkové zóně v Libanonu na pěti kontrolních stanovištích a bude nadále postupovat důrazně a nekompromisně proti jakémukoli porušení (příměří ze strany) Hizballáhu,“ uvedl Kac. „Hizballáh se musí zcela stáhnout za linii řeky Lítání a libanonská armáda to musí prosadit a odzbrojit jej pod dohledem mechanismu zřízeného pod vedením Spojených států,“ dodal ministr.
„Jsme odhodláni zajistit plnou bezpečnost všem severním obcím,“ dodal s odkazem na pohraniční oblast na severu Izraele, kterou Hizballálh od předloňského října ostřeloval.
Současný konflikt mezi Izraelem a hnutím Hizballáh vypukl 8. října 2023. Hizballáh tehdy začal ostřelovat sever Izraele raketami v rámci podpory palestinského teroristického hnutí Hamás, jehož příslušníci den předtím zaútočili na jih Izraele. Konflikt eskaloval loni v září, Izrael od té doby podnikal na libanonské území četné letecké údery a 1. října zahájil pozemní invazi do jižního Libanonu.
Boje utlumila až dohoda o příměří, jež měla zajistit postupné stažení izraelské armády z libanonského území do 60 dnů od začátku platnosti s tím, že v oblasti pak budou přítomny pouze jednotky libanonské armády a mise OSN. Hizballáh měl současně ustoupit severně za řeku Lítání, která teče zhruba 30 kilometrů od izraelských hranic. Původní termín stažení, který dohoda stanovila na 26. ledna, byl prodloužen se souhlasem Spojených států do 18. února.
Izrael během příměří provedl několik vzdušných úderů, při nichž zahynulo přes 60 lidí, zdůvodnil je vesměs porušováním příměří ze strany Hizballáhu, útočil ale i na příslušníky Hamásu působící v Libanonu. Dalších asi 20 lidí přišlo i život při izraelské střelbě do davu 26. ledna, kdy vypršela první lhůta pro stažení Izraele a obyvatelé se pokoušeli vrátit do svých pohraničních vesnic.
Podle libanonského ministerstva zdravotnictví bylo od října 2023 na území Libanonu zabito více než 4000 lidí, zejména bojovníků Hizballáhu, o život ale přišlo i mnoho civilistů. Na izraelské straně podle izraelských úřadů zahynulo při ostřelování několik desítek vojáků i civilistů.