Takzvaný „plán demografického“ rozvoje se podle serveru Euronews vztahuje jen na oblast Golanských výšin okupovaných Izraelem. Území náležící Sýrii židovský stát okupovat nebude. Izraelský Kneset schválil plán krátce po svržení diktátora Bašára Asada opozičními povstaleckými silami a před inaugurací amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom i televize Al-Džazíra.
Plán ocenil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který připomněl, že Izrael nemá v úmyslu přistoupit k nepřátelským akcím vůči Sýrii. „Nemáme zájem čelit Sýrii. Politiku Izraele vůči Sýrii si určíme podle vznikající reality na místě,“ řekl. „Připomínám vám, že Sýrie byla po desetiletí aktivním nepřítelem Izraele. Znovu a znovu na nás útočila, dovolila jiným útočit na nás ze svého území, umožnila Íránu vyzbrojit Hizballáh přes své území.“
Israel's prime minister announced plans to grow the population in the Golan Heights, a strategic plateau captured from Syria in the 1967 war, while Syria's new de-facto leader said he did not seek to provoke conflict with Israel https://t.co/cQv6wx3pmg pic.twitter.com/IOBHoQWhPo
— Reuters (@Reuters) December 15, 2024
Plán počítá podle Euronews s investicí 40 milionů šekelů do rozšiřování osad na Golanských výšinách a se zdvojnásobením osadníků pouze v okupované oblasti, nikoli na syrském území dobytém izraelskou armádou. Ta po svržení Asada obsadila demilitarizovanou zónu u Golanských výšin a podle médií rozšířila operace dál na syrské území. Izraelské letectvo mezitím bombarduje vojenské základny a sklady se zbraněmi a technikou.
Vůdce povstání proti Asadovi a povstalecké skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Ahmat Šara, jenž je známější pod svým bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání, prohlásil, že izraelské údery na syrskou vojenskou infrastrukturu překročily všechny červené čáry a zvyšují riziko eskalace napětí na Blízkém východě.
Izrael pod palbou kritiky
Izrael čelí kvůli vojenským operacím v Sýrii obviněním z pokusu destabilizovat už tak nestabilní a rozdělenou zemi. Židovský stát obhajuje pozemní i letecké údery snahou odzbrojit Sýrii, aby už nepředstavovala pro Izrael hrozbu.
Saúdské Arábii a Kataru se zase nelíbí plán na zdvojnásobení populace na Golanských výšinách. Saúdské ministerstvo zahraničí to označilo za pokus o sabotáž snahy Sýrie dosáhnout bezpečnosti a stability. Katarské ministerstvo zahraničí zase obvinilo Tel Aviv z agrese vůči Sýrii a porušení mezinárodního práva.
V současnosti na Golanských výšinách, v oblasti obsazené Izraelem po šestidenní válce v roce 1967, žije 31 tisíc izraelských osadníků, jejichž osady považuje mezinárodní právo za ilegální. Žijí tam pospolu se syrskými občany, zejména s arabskými Drúzy.
Izrael upevňuje svou pozici v Sýrii jen několik týdnů před usednutím Trumpa do Bílého domu. Nový americký prezident je silně „proizraelský“ a izraelskou suverenitu v okupované části Golanských výšin podle Al-Džazíry uznává.