Izraelská armáda oznámila postup hluboko do města Chán Júnis a zabití několika desítek teroristů. Palestinský islámský džihád, jenž v Pásmu Gazy také působí, potvrdil intenzivní pouliční boje. Katar vyjednal léky pro rukojmí s chronickými nemocemi. Není však jasné, zda k nim dorazily. Informují o tom BBC a CNN.
Izraelská brigáda Givati nyní tlačí na palestinské militantní hnutí Hamás v nejjižnější oblasti Chán Júnisu, největšího města na jihu Pásma Gazy, uvedly v prohlášení Izraelské obrané síly (IDF). Vojáci zabili desítky teroristů v boji na blízko, upozornil server BBC News.
V postupu pěchotě asistovaly tanky a letadla. Ozbrojené křídlo Hamásu neupřesnilo, kde přesně ke kontaktu docházelo, avšak potvrdilo, že skutečně nastaly střety s izraelskými vojáky, přičemž jeho bojovníci ostřelovali i jejich tanky.
Israeli troops push deep into Gaza's southern city of Khan Younis https://t.co/vVYNrGirnQ
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 18, 2024
Druhá největší teroristická organizace v Gaze, Palestinský islámský džihád, prudké boje v Chán Júnisu potvrdila. Tohle město a jeho okolí se stalo dějištěm těch nejintenzivnějších střetů mezi IDF a bojovníky Hamásu od 7. října. Lidé odsud prchají ve velkém.
Některé další rodiny se ukryly v nemocnici Nasser na západě města. Stalo se tak poté, co Izrael bombardoval okolí. Nevydal příkaz k evakuaci, a tak mezi civilisty propukla panika, uvedl nejmenovaný doktor z organizace Lékaři bez hranic.
Léky pro rukojmí
Budovu používají jednotky Hamásu, přiznal Ahmed Kahlot, ředitel nemocnice Kamal Adwan v Džabalíji tajné službě Šin bet. Směrem k izraelským jednotkám operujícím na severu města byla ze zdravotnického zařízení vypálena raketa.
Situace je tam katastrofální, upozornil ve video záznamu začátkem týdne Leo Cans, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Gaze. Mluvčí katarského ministerstva zahraničí mezitím televizi CNN sdělil, že se již měly k rukojmím dostat léky.
Z bezpečnostních důvodů je však nemohl předat Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC). „Bezpečnostní situace rozhodně není jednoduchá. Zapojit v tuto chvíli Červený kříž nebo jakoukoli jinou organizaci by bylo velmi obtížné,“ uvedl mluvčí.
Tímto úkolem byly pověřeny palestinské úřady, přičemž kvůli výpadkům komunikace nelze ověřit, že léky skutečně dorazily, kam měly. Určeny jsou pro asi 45 rukojmích, kteří trpí chronickými nemocemi nebo potřebují léky z jiných důvodů.