Izraelské tanky údajně poprvé postoupily do centra Rafáhu uprostřed pokračujícího bombardování pohraničního města v Gaze, kam se uchýlily statisíce lidí. Tento vývoj přichází v době, kdy Spojené království vyzývá k „rychlému a transparentnímu“ vyšetřování nedávného leteckého útoku, palby a následného požáru, které si v neděli vyžádaly nejméně 45 obětí ve stanovém táboře ve městě.
Úder, k němuž došlo ve čtvrti Tel al-Sultan, která se částečně nachází ve vyhlášené humanitární zóně, vyvolal mezinárodní pobouření. Palestinští představitelé oznámili, že více než polovinu obětí tvořily ženy, děti a starší lidé. Tvrdili také, že dalších 21 lidí bylo zabito při úterním tankovém ostřelování jiného stanového tábora v al-Mawasi v západním Rafáhu. Izraelská armáda však tato tvrzení vyvrátila a uvedla: „V rozporu se zprávami z posledních hodin IDF neudeřily v humanitární oblasti v al-Mawasi“.
Israeli tanks reach central Rafah as strikes continue – witnesses https://t.co/KC9QzhY9dm
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 28, 2024
Izraelská armáda v dřívějším prohlášení připsala požár poblíž stanového tábora sekundárnímu výbuchu. Kontradmirál Daniel Hagari, hlavní vojenský mluvčí, uvedl, že armáda vypálila dvě sedmnáctikilogramové munice zaměřené na dva vysoce postavené bojovníky Hamásu, ale zůstalo nejasné, co požár zažehlo. Naznačil možnost, že v oblasti byly uskladněny zbraně, které mohly zapálit kanystry s palivem nebo plynem na vaření v hustě obydleném táboře.
Reakce na útoky
Britský ministr zahraničí David Cameron označil scény z úderu za „hluboce deprimující“ a vyzval izraelskou armádu k důkladnému vyšetřování. Mluvčí Downing Street dodal, že Británie nepodpoří rozsáhlou vojenskou operaci v Rafáhu bez plánu na ochranu tamních civilistů.
Izraelský premiér Netanjahu označil smrtící úder za „tragické neštěstí“, zatímco izraelské tanky pokračovaly v ofenzivě do Rafáhu. Svědci hlásili, že viděli tanky a obrněná vozidla s kulomety poblíž mešity Al-Awda, centrální památky Rafáhu.
Od května izraelský pozemní útok do Rafáhu způsobil, že téměř milion lidí, z nichž mnozí byli několikrát vysídleni, muselo uprchnout. Tito vysídlenci nyní hledají útočiště v nuzných stanových táborech s omezenými zdroji v jiných válkou zničených oblastech.
Spojené státy, Spojené království a další spojenci Izraele varovali před plnohodnotnou ofenzívou ve městě. Mezinárodní soudní dvůr rovněž vyzval Izrael k zastavení ofenzívy v Rafáhu a požadoval okamžité a bezpodmínečné propuštění rukojmích, které Hamás drží v Gaze.
Navzdory těmto výzvám Izrael pokračuje ve své operaci v Rafáhu a odvolává se na rozhodnutí soudu, které mu poskytuje určitý prostor k jednání. Operace byla zahájena jako odveta za útok Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, který si vyžádal přibližně 1 200 mrtvých a více než 250 rukojmích.