Libanonská charitativní organizace Change Lebanon v petici podepsané stovkami odborníků vyzývá UNESCO k posílení ochrany historických památek před izraelskými údery a světové společenství k přinucení židovského státu ukončit vojenské akce v zemi. Informují o tom Arab News a RFI.
Izraelské údery v Libanonu ohrožují tamní kulturní dědictví. Change Lebanon vyzvala podle serveru Arab News v petici UNESCO k ochraně památek po úderech židovského státu v historických městech Baalbek a Týros.
Petici podepsanou třemi stovkami kurátory muzeí, akademiků, archeologů, spisovatelů a dalších odborníků nebo zastánců kultury z celého světa poslala organizace šéfce UNESCO a bývalé francouzské ministryni kultury Audrey Azoulay.
Cultural experts urge UN to shield war-torn Lebanon's heritage
— The New Arab (@The_NewArab) November 17, 2024
Several Israeli strikes in recent weeks on Baalbek in the east and Tyre in the south hit close to ancient Roman ruins designated as UNESCO World Heritage siteshttps://t.co/MZhMbLIEIB
Organizace vyzývá UNESCO k vytvoření takzvaných „necílových zón“ kolem historických památek v Baalbeku a Týrosu, rozmístění nezávislých pozorovatelů a prosazení opatření z Haagských úmluv z roku 1954 o kulturním dědictví v konfliktu.
Úmluva na ochranu kulturního dědictví při ozbrojeném konfliktu patří mezi nejstarší úmluvy UNESCO. Zajišťuje mezinárodně přijatelné podmínky ochrany kulturních statků při probíhajícím ozbrojeném konfliktu.
„Libanonské kulturní dědictví je obecně ohrožováno opakovanými útoky na starověká města, jako je Baalbek, Týros a Anjar, světové dědictví UNESCO, stejně jako další historické památky,“ píše se podle serveru rozhlasové stanice RFI v petici.
Pod hrozbou sankcí
Stav zvýšené ochrany, k němuž petice vyzývá, poskytuje památkám vysokou míru ochrany před vojenskými údery. V případě, že ji některá ze stran účastnících se konfliktu nerespektuje, příslušné orgány ji mohou stíhat a uvalit na ni sankce.
Change Lebanon vyzývá vlivné státy, aby přiměly Izrael ukončit vojenské akce v Libanonu, které vedou k poškození nebo zničení historických lokalit. Židovský stát udeřil 6. listopadu v blízkosti římských chrámů v Baalbeku, které jsou součástí seznamu UNESCO.
Izraelská armáda rovněž zničila historický dům z období francouzského mandátu Libanonu a poškodila další historicky významné lokality. Na parkoviště poblíž 1000 let starého antického chrámu dopadla izraelská raketa.
Již začátkem listopadu více než stovka libanonských poslanců vyzvala UNESCO k ochraně libanonského kulturního dědictví. Týká se to hlavně antických památek v Baalbeku a Týrosu. Výbor UNESCO následně oznámil, že se v této věci sejde 18. listopadu.
Izrael dosáhl v Libanonu nejhlubšího bodu, přičemž stupňuje bombardování a ostřelování pozic hnutí Hizballáh. Původně bylo jeho cílem vytlačit teroristy dál od hranice, aby nemohli ostřelovat sever jeho území. Teď už izraelská vláda mluví o ochromení hnutí.