Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily v noci na dnešek a dnes dalších nejméně 34 Palestinců, informovali podle agentury Reuters místní zdravotníci. Izraelská armáda také dále postupovala v centrální a jižní části tohoto malého území, v němž Izrael vede od loňského října válku s teroristickým hnutím Hamás.
Nejméně 25 lidí, včetně žen a dětí, zemřelo v pondělí večer při útoku izraelské armády ve městě Bajt Hanún na severu Pásma Gazy, další desítky při tom utrpěly zranění. Podle agentur Reuters a AFP letecký útok zasáhl několikapatrovou budovu. Mluvčí místní civilní obrany AFP řekl, že mezi oběťmi je pět žen a pět dětí. Izraelská armáda se k tomu bezprostředně nevyjádřila.
Israeli strikes across the #Gaza Strip have killed at least 34 Palestinians, medics say, as Israeli tanks push into areas in central and southern parts of the enclave.https://t.co/TmiKRB8Vmf
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) December 10, 2024
Dalších nejméně sedm osob zemřelo v noci na dnešek při leteckém úderu na uprchlický tábor Nusajrát ve střední části Pásma Gazy, dva lidi zabil izraelský útok na jihu ve městě Rafáh.
Izraelské jednotky také dnes zatkly šest palestinských rybářů, kteří se snažili vyplout na moře, uvedli podle Reuters místní obyvatelé. Od loňského října totiž platí totální izraelská blokáda na Pásmo Gazy.
Izrael vede v Pásmu Gazy válku proti Hamásu v odvetě za útok z loňského 7. října, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších zhruba 250 odvlekli jako rukojmí. Z toho více než stovku Hamás propustil loni koncem listopadu při dosud jediném příměří v této válce, Izrael tehdy propustil z vězení na 240 Palestinců.
Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy od loňského října zemřelo přes 44.786 Palestinců, většinou civilistů, a dalších nejméně 106.188 Palestinců bylo při ní zraněno, uvedly dnes místní úřady. Rozsáhlé části Pásma Gazy byly v konfliktu srovnány se zemí a na 1,9 milionu lidí z 2,3 milionu jeho obyvatel muselo opustit domovy. Válka a izraelská blokáda tam způsobily rozsáhlou humanitární krizi a někteří kvůli tomu viní izraelskou vládu z genocidy, což vláda odmítá.
Izraelská armáda ovládá všechny přechody do Pásma Gazy a podle agentury AP na toto území během války nevpustila nikdy ani 500 kamionů s pomocí denně, což byl průměr před válkou, kdy už toto území sužovala humanitární krize. Nejvíce nákladních aut s dodávkami jídla a zdravotnického materiálu tam pustila izraelská armáda letos v dubnu, a to 225 denně. Počet výrazně klesl v posledních asi třech měsících a na začátku října dokonce nepouštěl Izrael dva týdny žádnou humanitární pomoc na sever Pásma Gazy.
O humanitární situaci v Pásmu Gazy má dnes jednat Rada bezpečnosti OSN.