Izraelské síly ve čtvrtek obklíčily město Gaza, hlavní město Pásma Gazy. Podle agentury Reuters, The New York Times a dalších serverů o tom informovala izraelská armáda.
Město na severu Pásma Gazy se stalo ohniskem útoku Izraele, který slíbil zničit velitelskou strukturu islamistické skupiny Hamás. Vyzval civilisty, aby uprchli na jih.
„Jsme na vrcholu bitvy. Dosáhli jsme působivých úspěchů a probojovali jsme se okrajem města Gaza. Postupujeme,“ uvedl v prohlášení premiér Benjamin Netanjahu.
WARNING: GRAPHIC CONTENT
— Reuters (@Reuters) November 2, 2023
Israeli forces encircled Gaza City, the Gaza Strip's main city, in their assault on Hamas, but the Islamist militant group resisted their drive with hit-and-run attacks from underground tunnels https://t.co/3JgvI0DVci pic.twitter.com/c7bqCGJJWM
Uprostřed těžkých explozí v Gaze mluvčí izraelské armády Daniel Hagari novinářům řekl, že „vojska jeho země dokončila obklíčení města Gaza, které je ústředím teroristické organizace Hamás“.
Abu Ubaida, mluvčí ozbrojeného křídla Hamasu, ve čtvrtečním televizním projevu však tvrdil, že počet obětí Izraele v Gaze je mnohem vyšší, než armáda oznámila. „Vaši vojáci se vrátí v černých pytlích,“ řekl. Izrael podle agentury Reuters uvádí, že od pátečního rozšíření pozemních operací ztratil 18 vojáků a zabil desítky militantů.
Hamás útočí z tunelů a zase mizí
Hamás a jeho spojenci, bojovníci Islámského džihádu, používají při boji taktiku „hit and run“, kdy se zjevují z tunelů, aby zaútočili na tanky a pak mizí zpět v podzemí.
Na jednom videu Hamásu se bojovník vynoří a umístí výbušné zařízení na tank. Je slyšet výbuch, když bojovník, který má zřejmě na sobě kameru, aby dokumentoval incident, sprintuje zpět do tunelu a vystřelí protitankovou střelu směrem k tanku.
Voda jako zbraň
Utrpení palestinských civilistů v této válce neustává a experti OSN hovoří o „vážném riziku genocidy“. Lidé strádají nedostatkem potravin, paliva, pitné vody a léků. „Voda se používá jako válečná zbraň,“ řekla Juliette Toumaová, mluvčí agentury OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA.
„Máme vážné obavy, že se jedná o nepřiměřené útoky, které by se mohly rovnat válečným zločinům,“ uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva ve zprávě na platformě sociálních médií X, dříve známé jako Twitter.
V Khan Younis, na jihu pásma Gazy, devítiletá Rafif Abu Ziyada vypovídá, že pije špinavou vodu a má bolesti žaludku a hlavy. „Není tu plyn na vaření, není tu voda, špatně jíme. Jsme nemocní. Na zemi jsou odpadky a celé místo je znečištěné.“
Izrael: Příměří teď není na stole
Více než třetina z 35 nemocnic v Gaze nefunguje a mnohé se změnily na improvizované uprchlické tábory. „Situace je více než katastrofální,“ uvedla charitativní organizace Medical Aid for Palestinians. „Zůstáváme přesvědčeni, že palestinskému lidu hrozí vážné riziko genocidy,“ sdělilo sedm zvláštních zpravodajů OSN v prohlášení v Ženevě. „Požadujeme humanitární příměří, abychom zajistili, že se pomoc dostane k těm, kteří ji nejvíce potřebují.“
Představitelé Bílého domu ve čtvrtek podle The New York Times uvedli, že Bidenova administrativa bude naléhat na Izrael, aby pravidelně „pozastavoval“ svou vojenskou kampaň z humanitárních důvodů. Valné shromáždění OSN, humanitární organizace a velký počet zemí však na rozdíl od Bidenovy administrativy naléhají na příměří.
Američtí a izraelští představitelé uvedli, že příměří by umožnilo Hamásu přeskupit se. Admirál Hagari ve čtvrtek dodal: „Koncepce příměří není v současnosti vůbec na stole.“