Jóga je sice jemná forma pohybu, to ovšem neznamená, že vám podložka vydrží celý život. Ať už jste nováček, nebo se józe věnujete několik let, možná nevíte, kdy je čas pořídit si novou. Dobrá zpráva je, že vaše jógamatka vám to poví sama. Přečtěte si, jak se o podložku starat, jak prodloužit její životnost a jak poznáte, že je třeba ji vyměnit.
Kdy je čas na novou podložku?
Životnost jógamatky velice závisí na její kvalitě a na tom, jak často ji používáte. Obecně můžete očekávat, že vám podložka vydrží zhruba jeden rok.
Signály, které vám napoví
Protože se životnost každé podložky na jógu může lišit, je lepší věnovat pozornost varovným signálům. Ty vám naznačí, že je připravena odejít do důchodu. Čtyři takové signály jsou:
1. Vaše podložka se ztenčuje
Když vaše podložka začíná být tenčí, obvykle je to v oblasti, kde se opíráte rukama a nohama při pozici střechy nebo prkna. Pořízení nové podložky vám pomůže s rovnováhou při cvičení. A navíc vám krásná nová jógamatka udělá radost.
2. Začnete si všímat opotřebení
Nákup nové podložky je na pořadu dne také pokud se začne odlepovat její vrchní vrstva. Další známkou opotřebení jsou otvory v podložce, nebo „lysiny“. Na ty většinou narazíte opět v místech, kde se o podložku opíráte nejčastěji.
3. Připomíná kluziště
Kvalitní podložka na jógu vás udrží na místě a zabrání, aby vám podkluzovaly ruce či nohy. A to i když jste zpocení. Takže jakmile si všimnete, že vám nohy ujíždějí, vyrazte na nákup.
4. Podložka smrdí
Pokud se o svou podložku dobře staráte, pravidelně ji myjete, a přesto má podivný zápach – vyměňte ji. Všechen ten kontakt se zpocenými nohami může způsobit, že i ta nejodolnější jógamatka časem ztratí přitažlivost.
Jak čistá je vaše podložka na jógu?
Lze říct, že podložka na jógu je tak čistá jako tělo, které na ní cvičí. Je ovšem otázka, zda jste jediní, kdo podložku používá. A také záleží na tom, kde cvičíte. Pokud cvičíte jógu doma, obvykle je mnohem čistší, než když si ji berete na hodinu do studia. Tam totiž chodíte bosi po celém studiu a pak si stoupnete na jógamatku. Pravdou je, že povrchy, na kterých cvičíme, jsou útočištěm pro všemožné bakterie, viry, bacily a špínu. Proto je třeba podložku po každém použití čistit. A pokud používáte sdílenou podložku ve studiu, je dobré dezinfikovat ji před a po každé hodině.
Pro delší životnost vaší jógamatky
Všechny podložky by měli při zakoupení obsahovat i návod na péči a čistění. Přečtěte si ho před tím, než použijete jakýkoliv čistící prostředek. Dobrým pravidlem je podložku otřít po každém použití. Mnoho jógových studií čistí podložky směsí destilované vody, bílého octa a esenciálního oleje. Tyto tipy pomohou prodloužit životnost vaší podložky:
- Cvičte s čistýma rukama a nohama.
- Mezi cvičeními nastříkejte jógamatku nějakým esenciálním olejem zředěným ve vodě a otřete. Můžete použít i přípravek určený přímo na mytí podložky podle návodu.
- Chraňte ji před přímým slunečním zářením.
- Pokud se při cvičení hodně zpotíte, nechte ji roztaženou viset a schnout.
- Používejte na podložku rozložený ručník – snadno ho pak vyperete. Ručník zároveň zvýší tloušťku podložky a nebudete klouzat.