Pokud cvičíte jógu, víte, že vaše podložka po blízkém kontaktu s vaším tělem může být trochu znečištěná. Hromadí se na ní pot a je vhodným prostředím pro všechny možné bakterie, bacily a viry. Je tedy důležité vědět, jak podložku čistit.
Proč je potřeba podložku na jógu čistit?
Pravidelné cvičení jógy umožní udržet vaše tělo i mysl silné a pružné. Jóga také posiluje imunitní systém. Podložka na jógu může ovšem obsahovat bakterie a viry, které vašemu zdraví rozhodně neprospějí. Tyto mikroorganismy přežívají na površích a do těla se mohou přenést dotykem ruky. Osobní hygiena spolu s dezinfekcí a čištěním povrchů hrají důležitou roli v rámci prevence. Kromě odstranění bakterií vám dezinfekce a čištění také podložku příjemně navoní.
Čištění: Čištění je počáteční fáze dezinfekčního procesu, při kterém se odstraňují organické látky, soli a viditelné nečistoty. Pokud povrch nejdříve neočistíme, není dezinfekce tak účinná. Čistíme různými detergenty a oplachujeme vodou.
Dezinfekce: ničí většinu patogenních a jiných mikroorganismů pomocí chemických prostředků.
Z jakého materiálu jsou jógamatky
Způsob čištění podložky bude záviset na tom, z jakého je vyrobena materiálu. Materiály se používají různé, mnoho podložek je vyrobeno z gumy, PVC nebo kombinace materiálů. Obecně odlišujeme dvě kategorie, podle toho, zda mají otevřené či uzavřené buňky.
Podložky s otevřenými buňkami jsou porézní. Mnoho jogínů je preferuje zvláště pro lekce hot jógy. Účinněji absorbují pot a poskytují lepší trakci. Na druhou stranu ovšem více absorbují pach a tělesné tekutiny. Podložky s uzavřenými buňkami bývají kluzčí. Většinou se používají pro pomalejší a lehčí jógové praktiky. Tyto podložky jsou také voděodolné a vydrží vám déle.
Jak si vybrat podložku na jógu?
Jak často byste měli podložku čistit
Národní akademie sportovní medicíny doporučuje, aby sdílené pomůcky používané na sportovních lekcích byly čištěny po každém použití. Za tímto účelem najdete v mnoha studiích dezinfekční ubrousky nebo spreje. V každém případě se zeptejte lektora, jestli jsou k dispozici, případně jak často jsou podložky dezinfikovány.
Doma také platí, že čištění po každém použití je nejlepší. Bakterie a viry mohou přežít na površích celé dny. Lehce je tam přenesete po běžných denních činnostech, jako například nakupování, vyzvednutí dětí ze školy nebo používání pracovních pomůcek. Někdy je nutné důkladnější čištění. Například pokud vaše podložka začíná páchnout, budete ji nejspíše muset pořádně vydrhnout. Pokud ji používáte denně, měli byste být důkladní alespoň jednou za měsíc. Také v případě, že jste v nedávné době trpěli nějakou kožní infekcí, pokud jste podložku někomu půjčili či ji používali venku.
Pokyny a tipy pro čištění
Nejprve povrch očistěte pomocí čistého hadříku nebo ubrousku, abyste odstranili nečistoty. Mnoho studií používá sprej, který je směsí destilované vody, bílého octa a éterického oleje. Vhodný je například Tea tree olej, neboť má antimikrobiální vlastnosti. Otírejte podložku jedním směrem a očistěte obě strany. Můžete také použít dezinfekční sprej. Některé podložky s otevřenými buňkami mohou vyžadovat speciální čistící prostředek. Po vyčištění a dezinfekci si nezapomeňte umýt ruce.
Důkladné čištění
Nejjednodušší je použít mýdlo a vodu a dobře podložku otřít mikrovláknem nebo měkkým hadříkem. Na dobře větraném místě ji přehoďte přes židli nebo zavěste a nechte uschnout na vzduchu. Počítejte s tím, že podložky s otevřenými buňkami budou schnout déle. Někdo podložku myje ve vaně či sprše a některé podložky lze dokonce prát v pračce. Řiďte se pokyny výrobce, abyste si ji nezničili. Nikdy nepoužívejte sušičku.
Přečtěte si, kdy je na čase pořídit si novou podložku na jógu a tu stávající poslat do důchodu.