Rok pandemie a s ní i téměř nepřetržitý lockdown má negativní vliv na sexuální život lidí, shodují se studie z celého světa. Analýza BBC se zamýšlí nad tím, proč se mnohé páry během zdravotní krize odcizily a zda toto narušení intimních vztahů může být trvalé.
Emily Jamea, sexuoložka a terapeutka z Houstonu v Texasu říká, že před pandemií mnohé páry žily jako lodě míjející se na moři. Spousta závazků mimo domov vedlo k tomu, že se spousta dvojic doma takřka nesešla, a proto mohly první dny lockdownu přinést nečekanou úlevu. Najednou museli všichni zůstat doma, a proto zejména začátkem jara loňského roku mělo mnoho párů najednou na sebe čas. Ruku v ruce tak došlo k oprášení intimního života. Jenže to netrvalo dlouho.
„Zpočátku dala pandemie lidem příležitost dělat věci, kterých si dopřávali hlavně na dovolených,“ řekla Jamea. Jenže čím déle toto období trvalo, tím více šla sexuální touha globálně ke dnu.
To potvrzují studie z celého světa: výzkumníci v USA, Turecku, Indii i Itálii poukazují na pokles libida u mužů i žen v roce 2020, který má přímou souvislost s lockdownem. „Z velké části je na vině především to, že lidé jsou zkrátka vystresovaní,“ uvedl sociální psycholog Justin Lehmiller z Kinseyho institutu, který takovou studii v USA zaštiťoval.
Nejdřív líbánky, potom stres
Psycholožka Rhonda Balzarini z univerzity v Texasu si ve výzkumu všimla stejné věci, kterou zmiňovala Emily Jamea. Pro mnoho párů se začátek lockdownu stal druhými líbánkami. Zpočátku lidé reagovali na nastálý stres více konstruktivně. „V této fázi lidi mnohem více spolupracovali. Například věděli, že soused potřebuje toaletní papír, tak šli a nechali mu ho na prahu,“ uvedla Balzarini. Česko zažilo na počátku lockdownu podobnou vlnu solidarity, když lidé začali ve velkém šít roušky. Balzarini ve své studii z 57 zemí světa zjistila, že lidé se napříč zeměkoulí chovali prakticky stejně. Ale s přibývajícími měsíci v lockdownu sexuální aktivita ustoupila dalším stresovým faktorům.
Lidé totiž podle ní začali být vyčerpaní. „Stres koreluje s depresí a deprese má na sexuální touhu velmi negativní vliv,“ míní Balzarini. Každodenní zprávy o hrozícím nebezpečí pandemie, přibývajících mrtvých a přeplněných nemocnicích samozřejmě lidem na náladě nepřidaly.
„Sexuální terapeuti používají rčení, že dvě zebry se nepáří, když je nablízku lev,“ uvedla Jamea. „Pokud je před vámi nebezpečí, vysílá vaše tělo signály, že teď není ta pravá chvíle na to, mít sex. A z toho důvodu vede zvýšený stres ke snížení sexuální touhy,“ vysvětlila sexuoložka.
Sexuální přitažlivost ale spolehlivě zabíjí také to, když jsou oba partneři nuceni být stále spolu. A ačkoliv zpočátku bylo zajímavé, že si muž a žena mohli i přes den najednou užít společnou sprchu, tyto radovánky brzo ztratily kouzlo. Partneři jsou vystaveni každodenní realitě, ke které patří například méně uklizené byty, a začínají vadit jeden druhému. „Jsou to ty malé zvyky, které začínají jít na nervy,“ popisuje Balzarini historku o partnerech, z nichž jeden si nikdy nevšiml, že ten druhý hlasitě žvýká – dokud nemuseli v lockdownu jíst každé jídlo spolu.
Tajemství se vytrácí
„Jeden z klíčových faktorů, jak docílit sexuální přitažlivosti i v dlouhodobém vztahu, je být pro toho druhého stále tak trochu tajemný a udržovat si mírný odstup,“ míní Lehmiller. „Když jste spolu pořád, tak se tajemství logicky vytratí.“ V dobách koronaviru si také lidé přestávají věřit. To platí jak pro muže, co mohli přijít o práci, nebo pro ženy, které musí zůstávat doma s dětmi. „Tohle bylo pro některé ženy opravdu těžké. Kariéra je velká součást vaší identity a všechno, co jsme s sebou přinášíme i do postele,“ řekla Jamea.
To ovšem neznamená, že by se sexem byl amen. Výzkumníci Kinseyova institutu radí lidem, aby vzali lockdown jako výzvu a zkoušeli nové věci, v ložnici nevyjímaje. Každý pátý účastník studie řekl, že zkoušel dosud neznámé sexuální praktiky, což pomohlo ozvláštnit jeho intimní život. „Může se jednat o nové polohy, fantazie, masáže či třeba BDSM,“ uvedl Lehmiller. Jeho výzkum ale také ukazuje, že někteří lidé v lockdownu poprvé v životě své partnery podvedli, což může znamenat konec vztahu. Mnoho párů se během pandemie rozešlo či rozvedlo, ti už se k sobě zřejmě nevrátí.
Naděje ale existuje, čím dál víc lidí je naočkovaných, v některých zemích se už otevírá ekonomika a věci se vrací k normálu. „Lidé se začínají vracet ke své staré rutině,“ řekla Jamea. Na párech, se kterými pracuje, se to podle ní už pozitivně projevuje. „Jakmile bude pandemie pod kontrolou, stresové faktory opadnou a sexuální život mnoha lidí se opět zlepší,“ předvídá.