menu

-0.8 C
Czech
Sobota 22. února 2025

Papež František zůstává v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest

Papež František je stále hospitalizován v římské nemocnici Gemelli. Lékaři u něj diagnostikovali polymikrobiální infekci dýchacích cest, která si vyžádala změnu léčby. Vatikán oznámil, že zůstane v péči lékařů po nezbytně dlouhou dobu.

V Rijádu začala jednání mezi USA a Ruskem o ukončení války na Ukrajině

V saúdském Rijádu dopoledne začaly rozhovory mezi zástupci Spojených států a Ruska o ukončení války na Ukrajině, uvádí agentury. Americkou stranu vede ministr zahraničí Marco Rubio, v ruské delegaci nechybí jeho protějšek Sergej Lavrov. Schůzky v paláci Diríja se účastní také saúdský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán, uvedla agentura AP. Ukrajinští zástupci na dnešní jednání o ukončení války, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí před třemi lety, pozváni nebyli.

Jak drony mění moderní válku

V předchozích válečných konfliktech bylo použití vojenských bezpilotních letounů obvykle jednostranné. Drony se používaly většinou v protiteroristických kampaních a operacích v prostředí, kde měla strana, která je vlastnila, minimálně vzdušnou převahu a obvykle vzdušnou nadvládu. Všechno se mění.

V dřívějších válkách obvykle „druhá strana“ neměla žádné letectvo a disponovala minimální protiletadlovou kapacitou. Nyní se bojuje na obloze, kde kromě stíhacích letounů a útočných vrtulníků existuje velké množství přenosných systémů protivzdušné obrany (MANPADS). Dále pozemní systémy protivzdušné obrany (GBADS) a další zbraně, které mohou být namířeny k obloze se smrtícím účinkem. To vše v různém stupni radarové zjistitelnosti.

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla velké množství komerčních „hotových“ dronů, které se používají v řadě rolí, včetně průzkumných a útočných. Inovace těchto strojů umožnily shazovat na ruské jednotky improvizované bomby a granáty. Pozorovací schopnosti zatím znamenaly, že jednotky mohou sledovat protivníka v rozsahu, s jakým se před konfliktem nepočítalo. Jsou levné a snadno se vyrábějí, přičemž jejich výhodou je minimální výcvik před nasazením do akce.

Kronštadt Orion

Orion je ruský bezpilotní letoun nové generace se střední výškou letu a dlouhou vytrvalostí (MALE), který se používá pro zpravodajské, sledovací a průzkumné operace. Systémy byly vyrobeny společností Kronštadt Group s pomocí zvenčí. Zejména z Izraele, nicméně během ruské intervence v Sýrii došlo pouze k omezenému nasazení těchto zbraní, většina útoků byla provedena konvenčními údernými letouny.

Reklama

Na Ukrajině se bezpilotní letouny používají jak ke sledování, tak k útokům na pozemní cíle. I když jsou využívány jednotlivě, škody způsobené pozemním operacím jsou nesporně vážné. Spojení dohledu bezpilotních letounů s dělostřeleckými a raketovými jednotkami má na bojiště ještě výraznější dopad. Útočné drony vyřadily všechny typy vojenské techniky s obzvláště nepříznivým výsledkem pro vojáky na frontové linii. Údery se totiž mohou zaměřit na jednotlivé cíle, přičemž obětí se stává sám voják.

Použití dronů na Ukrajině

Existuje samozřejmě limit pro množství munice nesené na typech používaných na Ukrajině. Lze však spekulovat, že použití těchto bezpilotních letounů má doplnit tenčící se zásoby ruských řízených střel. Omezené množství úderů prováděných jednotkami ruských vzdušně-kosmických sil by mohlo být způsobeno také opatrností vůči ukrajinským schopnostem protivzdušné obrany. A také skutečností, že stále větší počet těchto dronů je sestřelován. A ačkoli přesné a manévrovatelné kamikaze drony dodávané Íránem, byly použity k útokům na ukrajinskou infrastrukturu a občas zasáhly i zjevně civilní cíle, nepředstavují v této válce ten tolik očekávaný „gamechanger“. Je tomu tak proto, že jich bylo sestřeleno překvapivé množství, přičemž měly jen omezený úspěch při potlačování ukrajinské obrany.

Při sestřelování některých typů těchto dronů přitom pro ukrajinské obránce existují velmi reálné problémy. Velkou výzvou je například už jen detekce. Rozměry se značně liší, od poměrně malých, velikosti středně velkého ptáka, až po ty, které mají rozpětí křídel malého letadla. Některé konstrukce jsou tedy pro radar samozřejmě hůře zjistitelné než jiné.

Je zřejmé, že je zapotřebí zlepšit radary protivzdušné obrany, ale možnosti mohou nabídnout i jiné způsoby detekce, jako je například infračervené záření a akustika. Je možné, že bude třeba vynalézt nový systém detekce dronů. Ten doplní stávající možnosti, než bude možné bezpilotní letouny ničit ve větším počtu. Stále nám přitom v hlubších analýzách tohoto typu brání nedostatek spolehlivých údajů z Ukrajiny. Videozáznamy na sociálních sítích často ukazují úspěchy dronů, ale nejsou řádným ukazatelem toho, co bylo zničeno.

Detekce dronů, vojenská výzva pro 21. století

Radar jako takový je schopen detekovat velké drony, pokud nelétají obzvláště nízko a oblast, ve které operují, nebyla zasažena prostředky pro potlačování systémů ochrany vzdušného prostoru a rušením signálu. Nejproblematičtější jsou menší, pomalejší a levné drony. Hodně se hovořilo o tom, že je nerozumné používat k boji s nimi drahé MANPADS. Například použití Stingeru za 100 000 dolarů k sestřelení komerčně dostupného dronu za 80 dolarů nedává smysl. A přesto je třeba vzít v úvahu i další okolnosti, důležité zejména pro vojáky, kteří bojují na zemi, osádku tanku, obsluhu děla nebo pěší družstvo v zákopu.

Včasné odhalení je klíčem ke každé hrozbě, ale to může být u cíle velikosti malého dronu obtížné. Takže pokud víte, že nebudete včas varováni, je nezbytné se ujistit, že jste vybaveni tak, abyste se s touto hrozbou dokázali sami vypořádat. Na frontě by to znamenalo těžké kulomety, jak vozidlové, tak pozemní, nevyhnutelně MANPADS a případně ramenní protitankové zbraně s různými zaměřovači, granáty se submunicí apod.

V této souvislosti je dobré připomenout český příspěvek (financovaný z Nizozemska) v podobě terénních automobilů Toyota Hilux s dvojicí v České republice vyráběných ex-sovětských kulometů KPV ráže 14,5mm. Jde sice o poměrně primitivní koncept, který se ale na bojišti překvapivě osvědčil jako efektivní, a přitom náklady na jeho pořízení jsou zlomkové proti sofistikované protivzdušné obraně s radarem, protiletadlovými řízenými střelami.

Protidronová obrana, příkaz doby

Přesné hlášení o pozorování bezpilotních letounů má zásadní význam. Je aspektem, který se v budoucnu stane samostatnou a velmi důležitou součástí systému monitorování vzdušných hrozeb. Další metodou boje proti těmto menším, nízko a pomalu letícím cílům mohou být malé vrtulové letouny. Ten typ, který nyní zkouší USAF v roli lehkého útočného letounu. Samozřejmě v závislosti na bojovém prostředí, ve kterém budou operovat.

Krátká dávka ráže 5mm by měla stačit na zničení většiny z nich. Ačkoli je také pravda, že prolétající letadlo by mohlo takový letoun srazit z oblohy už jen úplavem a odebráním vztlaku. Použití systémů elektronického boje k rušení nebo nabourání jejich signálů, včetně případných operací návratu k majiteli, by bylo a pravděpodobně bude první linií obrany při zachycení nepoškozených dronů. Získat jejich trosky by přitom umožnilo vstup do jejich řídících a naváděcích programů.

Nemělo by se totiž zapomínat, že tradiční metody ochrany pozemních sil před leteckými a dělostřeleckými údery, rozptyl, maskování, pohyb a disciplína v použití komunikačních prostředků zůstávají stejně důležité jako kdykoli předtím. Vzhledem k tomu, že letiště a přístavy jsou zranitelné vůči rojovým útokům bezpilotních letounů, musí být otázka, jak nejlépe čelit této hrozbě, prioritou. A je nutné si přiznat, že každé protiopatření vymyšlené proti nepřátelským bezpilotním letounům bude později použito proti nám samotným. Jako to nevyhnutelně dělá každý systém a každý prvek vojenské technologie.

Zjednodušeně řečeno, výzvy, které představují drony, nás budou ještě nějakou dobu provázet. A na to by se měla připravit i naše armáda.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Černá díra v naší galaxii pulzuje jako kosmický maják – a vědci zatím netuší proč

Černé díry jsou často zobrazovány jako tišší, nenápadní vesmírní predátoři, kteří jen trpělivě čekají, až něco pohltí. Jenže nejnovější snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba ukazují, že to není tak úplně pravda. Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, známá jako Sagittarius A*, se chová spíše jako nevyzpytatelný ohňostroj – nečekaně vybuchuje do mocných záblesků a neustále mění svou jasnost.

Astronomové odhalili extrémní počasí na vzdálené planetě Tylos

Představte si planetu, kde zuří bouře silnější než hurikány na Zemi a kovové prvky létají vzduchem. To není sci-fi, ale realita na exoplanetě Tylos (WASP-121b), která se nachází asi 900 světelných let od nás. Vědci z Evropské jižní observatoře použili obří teleskopy v Chile k jejímu detailnímu zkoumání a narazili na dosud nevídané extrémní podmínky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čínští výzkumníci objevili virus, který sdílí podobné vlastnosti s Covid-19

Vědci v Číně objevili nový koronavirus HKU5-CoV-2, který podle studie publikované v časopise Cell dokáže infikovat lidské buňky podobným způsobem jako virus SARS-CoV-2, který způsobil pandemii Covid-19. Objev vyvolal obavy z možné přenositelnosti mezi druhy, i když vědci upozorňují, že jeho schopnost šíření mezi lidmi je zatím nízká.

Léky na hubnutí a cukrovku už nejsou v nedostatku, oznámila FDA

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že léky Ozempic a Wegovy, používané k léčbě cukrovky a obezity, již nejsou v nedostatku. Společnost Novo Nordisk, která tyto přípravky vyrábí, uvedla, že dokáže pokrýt současnou i budoucí poptávku.

Diddyho právník nečekaně odstoupil z jeho obhajoby

Právní tým rappera a producenta Seana „Diddyho“ Combse se zmenšuje. Jeho obhájce Anthony Ricco tento týden podal žádost o odstoupení od případu u federálního soudu v New Yorku. V dokumentu, který získal deník Newsweek, Ricco uvedl, že již nemůže nadále efektivně zastupovat Diddyho v souladu s profesními standardy Americké advokátní komory.

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.
Reklama

DOPORUČUJEME

Černá díra v naší galaxii pulzuje jako kosmický maják – a vědci zatím netuší proč

Černé díry jsou často zobrazovány jako tišší, nenápadní vesmírní predátoři, kteří jen trpělivě čekají, až něco pohltí. Jenže nejnovější snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba ukazují, že to není tak úplně pravda. Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, známá jako Sagittarius A*, se chová spíše jako nevyzpytatelný ohňostroj – nečekaně vybuchuje do mocných záblesků a neustále mění svou jasnost.

Astronomové odhalili extrémní počasí na vzdálené planetě Tylos

Představte si planetu, kde zuří bouře silnější než hurikány na Zemi a kovové prvky létají vzduchem. To není sci-fi, ale realita na exoplanetě Tylos (WASP-121b), která se nachází asi 900 světelných let od nás. Vědci z Evropské jižní observatoře použili obří teleskopy v Chile k jejímu detailnímu zkoumání a narazili na dosud nevídané extrémní podmínky.

První roky života jsou klíčové. Tak proč si je nepamatujeme?

Představte si, že držíte v náručí batole. Směje se, natahuje ručičky, objevuje svět kolem sebe s nekonečnou zvědavostí. Každý den je plný nových zážitků – první slova, první kroky, první objetí. A pak? Nic. V dospělosti si na tyto chvíle nevzpomene. Jak je možné, že se nám ztrácejí vzpomínky na dobu, kdy jsme se poprvé setkali se životem?

Co by se stalo, kdyby asteroid 2024 YR4 zasáhl Zemi? Nová vizualizace odhaluje hrozivý scénář

Simulace dopadu asteroidu 2024 YR4, kterou zveřejnil tvůrce Alvaro Gracia Montoya z kanálu MetaBallStudios, ukazuje, jak ničivé by mohly být jeho následky. Výbuch by měl sílu osmi megatun TNT, což je 500krát více než exploze v Hirošimě. Potenciální oblast dopadu zahrnuje Jižní Ameriku, Atlantský oceán, Afriku a části Asie. Pokud by asteroid zasáhl oceán, mohlo by to vyvolat obří tsunami, které by ohrozilo pobřežní oblasti na několika kontinentech. Pravděpodobnost srážky je sice nízká, ale rostoucí zájem o planetární obranu naznačuje, že svět bere podobné hrozby stále vážněji.

Pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí vzrostla

NASA oznámila, že pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí 22. prosince 2032 byla zvýšena na 2,3 %. Původní odhady hovořily pouze o 1% šanci, ale nové výpočty vedly k jejímu navýšení.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čínští výzkumníci objevili virus, který sdílí podobné vlastnosti s Covid-19

Vědci v Číně objevili nový koronavirus HKU5-CoV-2, který podle studie publikované v časopise Cell dokáže infikovat lidské buňky podobným způsobem jako virus SARS-CoV-2, který způsobil pandemii Covid-19. Objev vyvolal obavy z možné přenositelnosti mezi druhy, i když vědci upozorňují, že jeho schopnost šíření mezi lidmi je zatím nízká.

Léky na hubnutí a cukrovku už nejsou v nedostatku, oznámila FDA

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že léky Ozempic a Wegovy, používané k léčbě cukrovky a obezity, již nejsou v nedostatku. Společnost Novo Nordisk, která tyto přípravky vyrábí, uvedla, že dokáže pokrýt současnou i budoucí poptávku.

Diddyho právník nečekaně odstoupil z jeho obhajoby

Právní tým rappera a producenta Seana „Diddyho“ Combse se zmenšuje. Jeho obhájce Anthony Ricco tento týden podal žádost o odstoupení od případu u federálního soudu v New Yorku. V dokumentu, který získal deník Newsweek, Ricco uvedl, že již nemůže nadále efektivně zastupovat Diddyho v souladu s profesními standardy Americké advokátní komory.

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.

EU posílí ochranu podmořských kabelů, plánuje drony i rychlé opravy

Evropská komise navrhla nová opatření, jak zlepšit bezpečnost podmořských kabelů, které se v uplynulých měsících staly terčem mnoha incidentů. Informovala o tom dnes při návštěvě Helsinek místopředsedkyně Evropské komise (EK) Henna Virkkunenová. Cílem akčního plánu je posílit dohled nad podmořskými kabely, odhalovat incidenty dříve, než se stanou, a při jejich poškození je rychleji opravit. Podle eurokomisaře pro obranu Andriuse Kubiliuse by rovněž situaci v postižených oblastech měly monitorovat drony pod vodou i ve vzduchu.

Kanada ovládla Turnaj čtyř zemí, McDavid rozhodl finále proti USA

Hokejisté Kanady na Turnaji čtyř zemí získali zlato. Ve finále porazili USA 3:2 v prodloužení, když rozhodující trefu zaznamenal Connor McDavid. Kanadský kapitán Sidney Crosby po zápase zvedl nad hlavu vítěznou trofej a fanoušci oslavovali odplatu za prohru ze základní části.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás