Pokud máte nadbytek ovoce nebo zeleniny a chcete prodloužit jejich trvanlivost, nakládání a kvašení jsou nejlepšími procesy, jak tuto produkci nejlépe uchovat.
Je pravděpodobné, že jste celý život jedli fermentované potraviny, možná aniž byste si to uvědomovali. Tolik každodenních základních potravin, které považujeme za samozřejmost – jako víno, čaj, sýr, chléb a čokoláda – se vyrábí pomocí různých fermentačních procesů.
Domácí fermentace není ani moc složitá. Kromě surovin budete potřebovat dobře sterilizované sklenice. Jak na to?
Jak sterilizovat sklenice
Můžete si koupit speciální zavařovací sklenice. Ale možná máte nějaké sklenice povalující se doma. Jejich opětovné použití je skvělý způsob, jak snížit množství odpadu. Budete potřebovat sklenice se širokým hrdlem (jako jsou staré sklenice na okurky), abyste do nich lehce nacpali všechny ingredience.
Je opravdu důležité sklenice sterilizovat, abyste zabránili růstu nesprávného druhu bakterií, které by vám mohly způsobit onemocnění.
Chcete-li je sterilizovat, zahřejte troubu na 180/160 °C (ventilátor/plyn 4). Sklenice a víčka důkladně omyjte v teplé mýdlové vodě, poté nechte uschnout na odkapávací mřížce a víčka osušte čistou utěrkou.
Sklenice dejte na mřížku do trouby na 15 minut, poté je v rukavicích vyjměte. Po vychladnutí jsou připraveny k použití.
Jak poznáte, že je fermentovaná zelenina hotová
Důvěřujte svým pocitům – ochutnávejte během procesu a v průběhu času zjistíte, jak až moc chcete kvasit. Výsledný produkt by měl být příjemně nakyslý a nezapáchat nepříjemně. Pokud jste se po pár dnech rozhodli, že vám kvas dostatečně chutná, stačí ho dát do lednice – fermentace se tím zastaví. Sledujte (a očichávejte) své výtvory a také dávejte pozor na případné plísně. Pokud uvidíte nebo ucítíte, jak se kvas začíná kazit, nebo pokud chutná nepříjemně, neriskujte – prostě ho vyhoďte.
Jak dlouho vydrží fermentovaná zelenina
Nakládaná a kvašená zelenina udržovaná při stálé chladné teplotě mimo denní světlo (v zásadě v lednici) by měla vydržet alespoň tři měsíce, ne-li déle. Při kvašení zeleniny bude potřeba nádoba občas odříhnout. Cokoli, co vypadá jako plíseň nebo cokoliv zeleného, je indikátorem toho, že nádoba není sterilní a bohužel bude potřeba váš výtvor vyhodit.
Na fermentaci je skvělé, že je velmi jednoduché ji dělat doma. Vše, co potřebujete, jsou sterilizované sklenice, zelenina, mušelín, pečicí pergamen a trochu trpělivosti.