Jóga nidra, osvědčený protijed na úzkost, byla přijata válečnými veterány, drogově závislými i průměrně vystresovanými lidmi. Přečtěte si, jak se díky svým účinkům dostává i mezi velmi netradiční studenty.
Jednoho chladného večera v jídelně s vysokým stropem v Novato v Kalifornii začíná zvláštní lekce jógy. Čtrnáct mužů v modrých džínách, pracovních nebo běžeckých botách vybalí podložky na jógu a usadí se na spacích pytlích, přikrývkách a polštářích – v rámci přípravy na jógu Nidra.
Instruktorka Kelly Boys se usmívá, když si prohlíží své studenty, obyvatele Henry Ohlhoff North, centra pro zotavení ze zneužívání návykových látek. Ptá se, zda chce někdo probrat své zkušenosti z předchozího týdne. Upravený 52letý muž jménem Charles říká, že bojuje s pocity osamělosti.
„Jak se cítí tvé tělo, když tě osamělost zasáhne?“ ptá se Charlese. „Napjatý“. „A kde cítíš to napětí?“ „Na mých ramenou,“ říká. „Stačí se zeptat: ‚Co potřebuješ? Co chceš?“ vede instruktorka svého studenta.
Když se muži usadí v uvolněných pozicích, Boys s nimi začne slovně provádět podrobnou prohlídku jejich vlastních těl v tento den a v tuto chvíli – první krok v praxi jógy nidry. Postupně se místnost ztiší, až jedinými zvuky bude hučení ventilačního systému a hlas lektorky: „Cítíte vnitřek svých úst? Nyní zaměřte svou pozornost na levé ucho. Vnímejte vnitřek levého ucha. Vnímejte své pravé ucho. Cítíte obě uši současně?“ Tváře v místnosti uvolní, čelisti změknou a brzy se začne ozývat lehké chrápání, jak se muži hlouběji uvolňují.
Co je jóga nidra
Jóga nidra je prastará, ale málo známá jógová praxe, která se stává stále populárnější jako forma meditace i terapie mysli a těla. Je to systematická forma řízené relaxace, která se obvykle provádí 35 až 40 minut v kuse.
Praktici říkají, že často přináší okamžité fyzické výsledky, jako je snížení stresu a lepší spánek a že má potenciál léčit psychické rány. Jako meditační praxe může vyvolat hluboký pocit radosti a pohody.
„Během praktikování jógy nidry obnovujeme naše tělo, smysly a mysl k jejich přirozené funkci. Také probouzíme sedmý smysl, který nám nedovoluje cítit žádné oddělení, který vidí pouze celistvost, klid a pohodu,“ říká Richard Miller, učitel jógy a klinický psycholog, který stojí v popředí hnutí, jež učí jógu nidra a přibližuje ji širšímu publiku.
Miller je zodpovědný za to, že cvičení přenáší do pozoruhodné řady netradičních prostředí. Pomohl ji zavést na vojenských základnách a klinikách pro veterány, v útulcích pro bezdomovce, Montessori školách, nemocnicích, hospicích, centrech pro chemickou závislost a věznicích. A co víc, díky Millerovi se tomuto druhu jógy začíná dostávat vážné vědecké pozornosti. Výzkumníci zkoumají její potenciál pomoci vojákům trpícím posttraumatickou stresovou poruchou, narkomanům, kteří se snaží zbavit závislosti, lidem s depresí, rakovinou, zdravotníkům, ale i manželským párům trpícím problémy.
Během let studia a výuky jógy nidra vyvinul Miller svůj vlastní přístup a našel způsoby, jak zpřístupnit praxi širokému spektru lidí. Dokonce i těm, kteří mají v józe jen malé nebo žádné zkušenosti. V roce 2005 vydal knihu Yoga Nidra: A Meditative Practice for Deep Relaxation and Healing a také několik zvukových průvodců. V současnosti vede neziskovou organizaci Integrative Restoration Institute, která se věnuje výzkumu, výuce a praxi jógy nidra a jógové filozofii.
„Většina lidí se snaží změnit sebe,“ říká Miller. „Jóga nidra je žádá, aby se přivítali. To opravdové přivítání je okamžikem, kdy dochází k hluboké proměně.“