Japa mala, zkráceně mala, je šňůra navlečených korálků, která slouží jako pomůcka při meditaci. Používáme je k počítání jednotlivých opakování mantry. Cílem je, abychom se soustředili na smysl, zvuk a sílu mantry, kterou recitujeme, spíše než na počty. Pomáhá prohlubovat a udržovat soustředění. Jak tedy korálky mala při meditaci používat?
O původu a významu japa mala si můžete přečíst v tomto článku.
Zpívání a posouvání korálků se používá jako duchovní nástroj téměř v každé kulturní a náboženské praxi. Existuje také velmi specifická technika, jak používat mala neboli buddhistické modlitební korálky k meditaci a duchovní aktivaci v józe. Používání korálků při recitaci mantry se nazývá meditace japa (džapa). Obvykle se praktikuje v sedě, ale lze ji provádět i ve stoje a při chůzi. Recitujeme tiše nebo nahlas a lze opakovat tak pomalu nebo rychle, jak je třeba, aby se vaše pozornost soustředila. Doporučuje se meditovat alespoň jednou denně. Meditace po dobu nejméně 10 minut bude přinášet nejlepší výsledky.
Šest jednoduchých kroků pro meditaci japa
1. Pozice
Tradičně se při této meditaci sedí na zemi. Sedací kosti si můžete podložit polštářem nebo složenou přikrývkou, aby vás nebolela záda. Mělo by se vám sedět pohodlně. Pokud sedíte na židli, mějte nohy rovně na podlaze a udržujte rovnou páteř. Pokud je to možné, neopírejte se o opěradlo židle. Ramena mějte uvolněná a hrudník (srdce) otevřený. Můžete sedět i v lotosovém sedu.
2. Oči
Během meditace japa můžete mít oči buď mírně přivřené, nebo zcela zavřené, nikoli však křečovitě. To pomáhá přivést vaši pozornost a vědomí dovnitř. Pokuste se minimalizovat všechna vnější rozptýlení. Nejlépe se vám bude meditovat v tiché a tlumeně osvětlené místnosti.
3. Dýchání
Váš dech by měl být pomalý, hluboký a uvolněný. Pomalu dýchejte nosem dovnitř a ven. Během meditace praktikujte dýchání do břicha. Při každém nádechu cítíte, jak se vaše břicho vzdouvá směrem ven, a s výdechem se stahuje.
4. Držení korálků
Držte korálky mala v pravé ruce (v Indii je levá ruka považována za nečistou) a během recitace mantry palcem a prostředníčkem „spočítejte“ každou mantru posunutím korálku. Ukazováček je vytažen směrem od ruky a neměl by se dotýkat modlitebních korálků. Nepoužívejte ho k počítání. Velký korálek na konci (guru) se nepočítá a ani byste se ho neměli dotýkat palcem. Používá se jako značka pro počáteční a konečný bod recitace.
5. Opakování
Pokračujte v posunování korálků po šňůře prsty pro každou mantru, dokud neskončíte u guru a nedokončíte tak 108 opakování. Pokud máte mala z 27 korálků, budete to muset zopakovat ještě třikrát.
6. Mysl
Zaměřte svou mysl na mantru a soustřeďte se na pocit palce, který se dotýká korálků. Když se objeví myšlenky, přesuňte svou pozornost zpět na recitaci a korálky. Experimentujte s tempem recitace mantry a najděte si takové tempo, které vám umožňuje co nejvíce soustředit pozornost. Některé jogínské a buddhistické tradice synchronizují dech s recitací, aby více zaměřily mysl.
Volba mantry
Mantra je slovo nebo řada slov nahlas či tiše odříkávaná k vyvolání jejích duchovních vlastností. V jogínské praxi je mantra sanskrtské slovo, které má zvláštní schopnosti transformovat vědomí, podporovat uzdravení nebo plnit touhy. Buddhistickou nebo sanskrtskou mantru vám dává učitel nebo si ji sami zvolíte. Při výběru mantry si ujasněte, co je vaším záměrem, a používejte svou intuici spíše než intelekt. Možná si budete chtít vyzkoušet více manter a zjistit, jak se při nich cítíte, abyste si vybrali, která mantra vám nejlépe vyhovuje.
Co je mantra a o jejím použití si přečtěte v článku: Mantra – slovníček jógy.