menu

3.7 C
Czech
Úterý 26. listopadu 2024

Obří dopravní systém Starship společnosti SpaceX odstartoval k šestému testu

Obří vesmírný dopravní systém Starship americké společnosti SpaceX dnes vzlétl k šestému testovacímu letu. Nosná raketa Super Heavy po startu z kosmodromu v Boca Chica v americkém státě Texas, kterému přihlížel nově zvolený prezident USA Donald Trump spolu se šéfem SpaceX Elonem Muskem, neočekávaně dopadla do Mexického zálivu, místo aby se pokusila o návrat na startovací rampu, informovaly agentury.

Putin potvrdil novou doktrínu, rozšiřují možnosti nasazení jaderných zbraní

Ruský prezident Vladimir Putin dnes svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Putin svůj výnos podepsal v den, kdy válka Ruska proti Ukrajině pokračuje tisícím dnem, a hned poté, co Spojené státy povolily Kyjevu použít dodané rakety k úderům do hloubi ruského území, poznamenala agentura AFP.

Jak NASA a SpaceX zničí vesmírnou stanici, až bude v důchodu

NASA a společnost SpaceX Elona Muska představily plán, jak bezpečně zlikvidovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na začátku roku 2031. Zatímco jiné možnosti byly zváženy, bylo rozhodnuto poslat stanici k jejímu zániku do oceánu.

Reklama

Mezinárodní vesmírná stanice vykazuje známky stárnutí. První části byly vypuštěny Ruskem a Spojenými státy v roce 1998 a astronauti se do ní nastěhovali o dva roky později. Postupně přibyly segmenty z Evropy a Japonska. Kanada poskytla robotické rameno. Po vyřazení raketoplánů NASA v roce 2011 se stanice rozrostla do velikosti fotbalového hřiště s hmotností téměř 430 000 kilogramů. NASA odhaduje, že stanice vydrží do roku 2030. Cílem je, aby do té doby soukromé společnosti zahájily provoz svých vlastních vesmírných stanic, kde by NASA byla jedním z mnoha klientů. Tento přístup, již zavedený pro dodávky nákladu a posádek na stanici, umožní NASA soustředit se na cesty na Měsíc a Mars.

Proč nevrátit stanici zpět na Zemi?

NASA zvažovala možnost demontáže vesmírné stanice a přepravy jejích částí zpět na Zemi, případně umožnit soukromým společnostem použít tyto části pro své vlastní stanice. Nicméně stanice nebyla navržena tak, aby mohla být demontována ve vesmíru, a jakýkoli takový pokus by byl drahý a pro astronauty riskantní. Navíc neexistuje žádná kosmická loď tak velká jako bývalé raketoplány NASA, která by byla schopná vše vrátit. Další možností bylo vynést stanici na vyšší, stabilnější oběžnou dráhu, ale i to bylo zamítnuto kvůli logistickým problémům a zvýšenému riziku vesmírného odpadu.

Jak bude stanice zlikvidována?

Návštěvníci ISS periodicky zvyšují oběžnou dráhu stanice, která je přibližně 420 kilometrů vysoko. Bez těchto zásahů by stanice postupně klesala, dokud by se nekontrolovaně nezřítila z oběžné dráhy. NASA chce zajistit bezpečný návrat nad odlehlou částí jižního Pacifiku nebo Indického oceánu, což znamená vypustit kosmickou loď, která se připojí ke stanici a nasměruje ji k vodnímu hrobu. Očekává se, že některé hustší části přežijí návrat a skončí v úzkém poli trosek o délce 2000 kilometrů. NASA a její partneři zvažovali použití tří ruských zásobovacích lodí, ale potřebovali robustnější loď. Jak informuje agentura AP, v červnu získala SpaceX zakázku na deorbitální kosmickou loď.

Jak bude vypadat deorbitální kosmická loď?

SpaceX plánuje použít běžnou kapsli Dragon, jaká se používá k přepravě zásob a astronautů na stanici, ale s mnohem větším nákladovým prostorem obsahujícím rekordních 46 motorů a více než 16 000 kilogramů paliva. Podle Sarah Walker ze SpaceX bude výzvou vytvořit kosmickou loď dostatečně silnou, aby dokázala ovládat vesmírnou stanici a zároveň odolala sílícímu atmosférickému odporu během konečného sestupu. Tato kosmická loď bude vyžadovat mimořádně silnou raketu, aby se dostala na oběžnou dráhu. Kapsle bude vypuštěna rok a půl před plánovaným zánikem stanice. Astronauti budou na palubě, zatímco stanice bude postupně klesat. Šest měsíců před zničením stanice opustí posádka loď a vrátí se na Zemi. Jakmile se stanice sníží na přibližně 220 kilometrů, Dragon ji během čtyř dnů přivede k zániku.

Máme nějaké předchozí zkušenosti s takovými operacemi?

První vesmírná stanice NASA, Skylab, se zřítila v roce 1979 a její trosky dopadly na Austrálii a okolní Pacifik. Agentura doufala, že jedna z prvních posádek raketoplánů by mohla připevnit raketu k řízení sestupu Skylabu nebo zvýšit jeho oběžnou dráhu, ale raketoplán nebyl v té době připraven, jeho první let se uskutečnil až v roce 1981. Řídící pracovníci dokázali poslat Skylab do pomalého otáčení, mířícího na Indický oceán, ale některé části dopadly i na západní Austrálii. Rusko má s přílety vesmírných stanic větší zkušenosti. Mir fungoval 15 let, než byl v roce 2001 naveden k ohnivému návratu nad Pacifik. Předtím podobně zmizelo několik stanic Saljut.

Bude něco zachováno?

NASA chce zachovat některé drobné předměty z vesmírné stanice pro muzejní účely, například lodní zvon, deníky, nášivky a další památky. Ty mohou být v posledním roce či dvou letech dopraveny dolů v zásobovacích lodích společnosti SpaceX. „Bohužel nemůžeme domů přivézt opravdu velké věci,“ řekl Ken Bowersox z NASA. „Citová část mého já by ráda něco zachránila, ale nejpraktičtějším přístupem je snést vše dolů jedním ničivým úderem,“ dodal.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Pumpování podzemní vody posunulo rotační osu Země o 80 centimetrů

Nadměrné čerpání podzemní vody v posledních dvaceti letech způsobilo dramatický posun rotační osy Země o 80 centimetrů. Tento jev, o kterém informuje studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters, zároveň přispěl ke globálnímu zvýšení hladiny moří o 6 milimetrů.

Nejstarší důkazy o vodě na Marsu

Vědci objevili důkazy o přítomnosti horké vody na Marsu před více než 4,4 miliardami let. Objev v meteoritu Black Beauty naznačuje, že planeta mohla být v minulosti obyvatelná.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropský parlament bude tento týden schvalovat novou Evropskou komisi

Ve Štrasburku dnes odpoledne začíná plenární zasedání Evropského parlamentu (EP). Jeho nejvýznamnější částí bude středeční hlasování o potvrzení nové Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové. Kromě toho mají europoslanci na programu řadu dalších témat, včetně debaty o ruské spolupráci se Severní Koreou, podpoře Ukrajiny, situaci na Blízkém východě či hlasování o předběžné dohodě o rozpočtu EU na příští rok. Plenární schůze potrvá do čtvrtka.

Potraviny v Rusku nezastavitelně zdražují a ekonomika zpomaluje

V Rusku prudce rostou ceny potravin, zejména mléčných výrobků, zeleniny a slunečnicového oleje. Situace je podle některých serverů natolik zoufalá, že některé občany nutí krást v supermarketech. O špatném stavu ruské ekonomiky napsal i britský ekonom.

O post rumunského prezidenta se utká proruský kritik NATO a bývalá novinářka

Ve druhém kole prezidentských voleb v Rumunsku se 8. prosince utká nezávislý krajně pravicový kandidát Calin Georgescu, který je kritikem NATO, a bývalá novinářka a šéfka středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová. Informuje o tom agentura Reuters po sečtení prakticky všech hlasů odevzdaných v nedělních volbách.

UniCredit plánuje převzetí Banco BPM za 11 miliard dolarů

Italská bankovní skupina UniCredit oznámila nečekanou nabídku na akvizici svého domácího rivala Banco BPM. Jedná se o další krok v konsolidaci evropského bankovního sektoru, který prochází významnými změnami. Transakce za 11 miliard eur má být realizována formou výměny akcií.

Rusko hlásí požár v průmyslovém areálu na okraji města Kaluga po dronovém útoku

Trosky ze sestřelených dronů způsobily požár v průmyslovém areálu ve městě Kaluga zhruba 200 kilometrů na jihozápad od Moskvy. Tři bezpilotní letouny zničila na okraji Kalugy protivzdušná obrana, napsal dnes brzy ráno gubernátor Kalužské oblasti Vladislav Šapša na platformě Telegram. Zraněn podle něj nikdo nebyl. Gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov dnes oznámil, že ruská protivzdušná obrana nad regionem sestřelila sedm ukrajinských střel.

Vejmelka zářil, Utah ale v Torontu na body nedosáhl

Český brankář Karel Vejmelka znovu ukázal svůj talent v dresu Utahu, když ve dvou dnech nastoupil ke dvěma zápasům NHL. I přes 32 úspěšných zákroků ale jeho tým nestačil na Toronto, které vyhrálo 3:2. Domácí vedl k vítězství Mitchell Marner, jenž vstřelil dva góly.
Reklama

DOPORUČUJEME

Pumpování podzemní vody posunulo rotační osu Země o 80 centimetrů

Nadměrné čerpání podzemní vody v posledních dvaceti letech způsobilo dramatický posun rotační osy Země o 80 centimetrů. Tento jev, o kterém informuje studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters, zároveň přispěl ke globálnímu zvýšení hladiny moří o 6 milimetrů.

Nejstarší důkazy o vodě na Marsu

Vědci objevili důkazy o přítomnosti horké vody na Marsu před více než 4,4 miliardami let. Objev v meteoritu Black Beauty naznačuje, že planeta mohla být v minulosti obyvatelná.

Nejmladší objevená planeta odhaluje nové poznatky o vzniku planet

Astronomové objevili jednu z nejmladších planet ve vesmíru. Tento objev nejen potvrzuje, že planety mohou vznikat mnohem dříve, než se dosud předpokládalo, ale také naznačuje, že formování planet může být složitější, než jsme si mysleli. Planeta IRAS 04125+2902 b, která je od Země vzdálená více než 500 světelných let, přináší vzácný pohled na rané fáze planetárního vývoje.

Mars a Měsíc na noční obloze: Velké nebeské setkání v souhvězdí Raka

Dnes v noci bude možné na noční obloze pozorovat jedinečný úkaz. Měsíc a Mars se k sobě přiblíží natolik, že to bude krásná podívaná pro všechny milovníky astronomie - a to dokonce i bez dalekohledu.

ISS čelí problémům s únikem vzduchu v ruském modulu

Ruský modul na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) již několik let čelí problémům s únikem vzduchu, což vyvolává obavy ohledně bezpečnosti astronautů na palubě. NASA a Roskosmos se zatím neshodly na závažnosti problému ani na jeho řešení.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropský parlament bude tento týden schvalovat novou Evropskou komisi

Ve Štrasburku dnes odpoledne začíná plenární zasedání Evropského parlamentu (EP). Jeho nejvýznamnější částí bude středeční hlasování o potvrzení nové Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové. Kromě toho mají europoslanci na programu řadu dalších témat, včetně debaty o ruské spolupráci se Severní Koreou, podpoře Ukrajiny, situaci na Blízkém východě či hlasování o předběžné dohodě o rozpočtu EU na příští rok. Plenární schůze potrvá do čtvrtka.

Potraviny v Rusku nezastavitelně zdražují a ekonomika zpomaluje

V Rusku prudce rostou ceny potravin, zejména mléčných výrobků, zeleniny a slunečnicového oleje. Situace je podle některých serverů natolik zoufalá, že některé občany nutí krást v supermarketech. O špatném stavu ruské ekonomiky napsal i britský ekonom.

O post rumunského prezidenta se utká proruský kritik NATO a bývalá novinářka

Ve druhém kole prezidentských voleb v Rumunsku se 8. prosince utká nezávislý krajně pravicový kandidát Calin Georgescu, který je kritikem NATO, a bývalá novinářka a šéfka středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová. Informuje o tom agentura Reuters po sečtení prakticky všech hlasů odevzdaných v nedělních volbách.

UniCredit plánuje převzetí Banco BPM za 11 miliard dolarů

Italská bankovní skupina UniCredit oznámila nečekanou nabídku na akvizici svého domácího rivala Banco BPM. Jedná se o další krok v konsolidaci evropského bankovního sektoru, který prochází významnými změnami. Transakce za 11 miliard eur má být realizována formou výměny akcií.

Rusko hlásí požár v průmyslovém areálu na okraji města Kaluga po dronovém útoku

Trosky ze sestřelených dronů způsobily požár v průmyslovém areálu ve městě Kaluga zhruba 200 kilometrů na jihozápad od Moskvy. Tři bezpilotní letouny zničila na okraji Kalugy protivzdušná obrana, napsal dnes brzy ráno gubernátor Kalužské oblasti Vladislav Šapša na platformě Telegram. Zraněn podle něj nikdo nebyl. Gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov dnes oznámil, že ruská protivzdušná obrana nad regionem sestřelila sedm ukrajinských střel.

Vejmelka zářil, Utah ale v Torontu na body nedosáhl

Český brankář Karel Vejmelka znovu ukázal svůj talent v dresu Utahu, když ve dvou dnech nastoupil ke dvěma zápasům NHL. I přes 32 úspěšných zákroků ale jeho tým nestačil na Toronto, které vyhrálo 3:2. Domácí vedl k vítězství Mitchell Marner, jenž vstřelil dva góly.

Letoun firmy DHL z Lipska se zřítil u vilniuského letiště, jeden člověk zemřel

Nákladní letoun společnosti DHL, který startoval v německém Lipsku, se dnes brzy ráno při pokusu o přistání zřítil nedaleko letiště u Vilniusu. Podle litevské agentury Delfi dopadl u obytného domu, jehož obyvatelům se nic nestalo. Budovu ale zachvátil požár a hasiči z ní bezpečně evakuovali 12 osob. O život přišel jeden člověk z letadla a další tři utrpěli zranění, informovala litevská záchranná služba podle agentury Reuters. Příčinu nehody úřady bezprostředně neuvedly.
Reklama
Reklama