Nepodceňujte umění relaxace. O pozici savasana se říká, že je pro mnoho lidí tou nejtěžší z jógových ásan. Mnoho studentů jógy nemá problém balancovat, ohýbat se a kroutit v různých složitých pózách, nicméně nezvládají jen tak klidně ležet na podlaze. Důvodem je, že umění relaxace je mnohem složitější, než vypadá. Neděje se to na povel, nelze si jen tak říct: „Teď hned budu odpočívat.“
Naučit se savasanu je proto velkým darem. Tato pozice navozuje podmínky, které vám umožní postupně vstoupit do skutečně uvolněného stavu. Ten je sám o sobě velmi osvěžující a může sloužit jako výchozí bod pro hlubší meditaci.
Čtěte také: Co je to „savasana“
Když se savasanou začínáte, může pro vás být problém se v této pozici skutečně uvolnit. Ležíte na podložce napjatí a zíráte na strop. Někteří studenti naopak usínají v okamžiku, kdy si lehnou. Podstatou savasany je ovšem relaxovat s pozorností. Což znamená zůstat bdělý a při plném vědomí. To vám pomůže všímat si svých pocitů a uvolňovat dlouhodobé napětí ve vašem těle a mysli. Aby vás nerozptylovalo okolí a mohli jste se lépe pohroužit do sebe, zkuste si zakrýt oči.
Savasana je praxe postupného uvolňování vždy jedné části těla, jednoho svalu a jedné myšlenky. Pokud ji budete trénovat každý den, časem se vaše tělo naučí efektivněji zbavovat stresu a budete se cítit lépe jak po fyzické, tak psychické stránce. Máte-li ovšem v těle nahromaděné napětí, je zhola nemožné si jen tak lehnout a relaxovat. Proto je důležité před savasanou praktikovat ostatní aktivní ásany. Pomohou vám se protáhnout, otevřít a uvolnit napětí ve svalech. Také uvolní bránici, takže dech bude snadněji proudit vaším tělem.
Pomůcky pro savasanu
Při zdokonalování se v praxi savasany vám mohou být užitečné různé pomůcky na podporu jednotlivých částí těla. Zvednutí lýtek na podpěře (například židli) uvolňuje nohy unavené ze cvičení, dlouhého stání nebo sezení. Také zlepšuje krevní oběh, uvolňuje napětí v zádových svalech, což vám v savasaně umožní hlouběji relaxovat. Podložení zad a hlavy pomůže otevřít hrudník, uvolnit ramena a zlepšit tok dechu. Tato pozice bude dobrá především pro ty, co mají velké napětí v horní části zad a ramen.
Při praktikování savasany bedlivě pozorujte svůj dech. Několik minut dýchejte dlouze a rovnoměrně. Všimněte si, že váš mozek se zklidní a myšlenky zpomalí, což vám umožní vyčistit si hlavu a soustředit se.
Jak na to
V plné verzi savasany si lehněte na záda, celým tělem na podložku. Natáhněte ruce a nohy symetricky směrem od trupu. Mentálně skenujte své tělo směrem od hlavy k nohám a postupně uvolňujte každou část těla a každou svalovou skupinu. S každým výdechem si představte, že vaše končetiny těžknou a jakoby se rozprostírají. Máte-li pocit, že se některá část vašeho těla cítí nekomfortně, zkuste použít nějakou podložku či podpěru. S její pomocí uvolněte tlak, abyste se mohli plně uvolnit.
Ležet jen tak na podlaze je neobvyklý zážitek. Zpočátku se možná budete cítit divně, buďte však trpěliví. I když máte chuť se hýbat, zkuste vydržet alespoň pár minut. Bude to snazší a snazší. Za chvíli si uvědomíte, že jste uvnitř zcela klidní. Váš dech se ztišil a je téměř nepostřehnutelný. Postupem času si to začnete užívat.
Když vystupujete ze savasany, nejdříve se několikrát zhluboka nadechněte. Dopřejte si pár okamžiků, abyste získali znovu fyzické povědomí o svých pažích a nohou. Poté pomalu a jemně začněte hýbat tělem.
Pravidelné cvičení savasany vás bude trénovat v umění relaxace. Ta je základním předpokladem pro meditaci a ten pravý zážitek z jógy.