Většina velryb a delfínů vydává různé zvuky jako je cvakání a pískání. U některých velryb zahrnují hlasové projevy ale i zpěv složitých písní. Dle nového výzkumu mění samci plejtváků obrovských během migrace jejich načasování.
Dle výzkumu publikovaného v Current Biology samci plejtváků obrovských během letní sezóny, kterou tráví v polárních a subpolárních oblastech bohatých na potravu, mají tendenci zpívat v noci. Naopak krátce před migrací na jih, kde se během zimy rozmnožují, velryby zpívají během dne.
Data shromáždili vědci podvodním mikrofonem v Monterey Bay v Kalifornii během pěti let. 15 velryb vědci také označili přístroji. Od roku 2017 do roku 2019 zaznamenávali jejich pohyb, ponory, krmení a také zpěv – s repertoárem téměř 4000 písní.
Dle studie velryby, které ještě nezačaly migrovat na jih, zpívaly hlavně v noci, a to v průměru asi 10 písní za hodinu. Přes den pak zpívaly tři písně za hodinu. Ti jedinci, kteří zahájili svoji cestu na jih, zpívali většinou ve dne, přičemž poměr den-noc byl zhruba obrácen.
Záhadou ale nadále zůstává, proč vůbec velryby zpívají. Obecně se předpokládá, že je zpívání součástí páření. Hlavní vedoucí studie William Oestreich tvrdí, že nová zjištění naznačují, že do písní o velrybách mohou být zakomponovány další informace o životě plejtváků obrovských – jako je stav migrace a chování při krmení.
„Stále víme tak málo o funkci písní. Není jasné, jaký biologický význam by mělo pro samce, aby zpívali v noci při přijímání potravy, ale během dne při migraci,“ říká pro ScienceNews Jenny Allen mořská ekoložka z University of Queensland v Austrálii.
Mořská bioložka Ana Širović dodává, že existují příklady velryb označených v jižní Kalifornii, které během sezóny krmení zpívaly převážně ve dne. Velryby zpívající během dne mohly také plavat daným regionem, aniž by zahájily migraci na jih. „Nejsem plně přesvědčena o tom, že přechod na denní zpěv můžeme použít jako známku migrace,“ říká.
Oestereich bude se svými kolegy nadále toto načasování písní studovat.
Vzhledem k tomu, že tyto písně cestují stovky kilometrů v prostředí oceánu, je možné, že to umožňuje jednotlivým velrybám poslouchat vzdálené velryby a rozhodovat o tom, kdy migrovat dle Oestereicha.
Předpovídání migrace velryb prostřednictvím jejich písní by mohlo pomoci udržet ohrožená zvířata v bezpečí. Oznámení o jejich migraci by totiž mohlo zamezit srážkám s námořními plavidly.