Zdravé střevní bakterie ovlivňují celkovou pohodu vašeho těla. Jaké jsou nejlepší potraviny pro zdravé trávení a jak mohou antibiotika, cukr a stres ovlivnit mikrobiom?
Náš trávicí systém je velice komplexní. Skládá se tkání a orgánů, které všechny hrají jedinečnou roli při trávení a vstřebávání potravy. Patří mezi ně ústa, jícen, žaludek, slinivka, žlučník, játra a tenké a tlusté střevo.
Ve střevě se také nachází mikrobiom: „společenství“ nebo ekosystém mikrobů (mikroskopických organismů). Tyto mikroby, kterých je asi 500 známých druhů, jsou z velké části tvořeny bakteriemi. Každý člověk nosí v těle kolem 100 bilionů mikrobů, většinou v trávicím traktu, i když mikrobiom lze nalézt v různých částech těla, včetně nosu a úst. A ten ovlivňuje vaše zdraví.
Jak mikrobiom ovlivňuje zdraví
Jednou z hlavních rolí našich střevních bakterií je kromě trávení potravy regulace našeho imunitního systému. Nedávný výzkum spojil zdraví našich střev s onemocněními, jako je akné, alergie a dokonce deprese.
Stále je třeba provést mnoho výzkumů, ale vědci již našli spojení mezi naším mikrobiomem (bakteriemi střev) a neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova choroba, a také dlouhodobým chronickým únavovým syndromem.
Existuje také stále více důkazů o úloze našeho mikrobiomu v obezitě a řízení hmotnosti, stejně jako autoimunitních stavech, jako je diabetes 1. typu a revmatoidní artritida.
Proč je střevo považováno za „druhý mozek“
Váš trávicí systém je také známý jako „druhý mozek“ díky milionům neuronů, které lemují střevo a uvolňují důležité chemické posly známé jako neurochemikálie nebo neurotransmitery. Ty umožňují střevům udržovat úzký kontakt s mozkem a ovlivňovat naše nálady a emoce.
Naše střevní bakterie hrají klíčovou roli při produkci určitých neurotransmiterů, jako je serotonin, který se vyrábí ve střevech a je známý jako náš „hormon štěstí“.
Co může ovlivnit střevní bakterie
Stejně jako otisky prstů má každý z nás jiný mikrobiom, což může být ovlivněno celou řadou faktorů. Včetně způsobu porodu při narození, způsobu výživy kojenců, užívání léků (zejména antibiotik) a stravy. Mezi nejčastější viníky, kteří mohou ovlivnit střevní bakterie, patří antibiotika a strava s nízkým obsahem vlákniny, ovoce a zeleniny. Antibiotika se používají k léčbě nebo prevenci některých typů bakteriálních infekcí zabíjením bakterií v těle. I když jsou důležitým lékem, nedokážou rozlišovat mezi dobrými a špatnými bakteriemi, takže vyhubí obě.
Stres může změnit počet a rozmanitost našich střevních bakterií, což zase naruší regulaci imunitního systému. To může vysvětlit, proč některé stavy, jako je ekzém nebo akné, vzplanou, když jsme více ve stresu.
Jak mohu zlepšit svůj střevní mikrobiom
Dobrou zprávou je, že existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste se postarali o svůj trávicí systém a podpořili zdravý mikrobiom. Začněte tím, že se podíváte na svůj jídelníček. Zvyšte množství vlákniny, ovoce a zeleniny, které jíte, protože to jsou opravdu dobré zdroje rozpustné vlákniny, která je velmi důležitá pro „krmení“ dobrých bakterií.
Mezi další potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří fazole a luštěniny, jako je cizrna a čočka, celozrnné pečivo, hnědá nebo celozrnná rýže, ořechy a semena, oves a brambory ve slupce. Fermentované potraviny, jako je kysané zelí, kimchi a kefír, jsou také stále oblíbenější díky svým výhodám pro střeva.
Činnosti, jako je všímavost nebo meditace, vám mohou pomoci uvolnit se a snížit hladinu stresu, aby neměly takový dopad na váš trávicí systém.