Klimatický jev zvaný El Niňo slábne. Oznámila to Světová meteorologická organizace (WMO), jež ho označila za jeden z pěti nejintenzivnějších v historii. Teploty však bude v nadcházejících měsících ovlivňovat teplo zadržené skleníkovými plyny v atmosféře. Informují o tom Anadolu Ajansi a Reuters.
Klimatický jev El Niňo, který minulý rok přispěl k vysokým teplotám, dosáhl svého vrcholu v prosinci a postupně slábne, uvádí WMO. Teplo uvězněné v atmosféře skleníkovými plyny však bude v příštích měsících nadále ovlivňovat teploty.
„Nyní postupně slábne, ale v nadcházejících měsících bude nadále ovlivňovat klima,“ cituje deník Anadolu Ajansi mezinárodní organizaci. Je 60procentní šance, že El Niňo potrvá od března do května a 80procentní, že od dubna do června budou podmínky neutrální.
#ElNino is gradually weakening now but it will continue to impact the global #climate in the coming months, the World Meteorological Organization (#WMO) said on Tuesday. https://t.co/HXusO3zkja
— ANews (@anews) March 6, 2024
„Teploty nad normálem očekáváme mezi březnem a květnem ve většině pevninských oblastí,“ uvedla WMO. Generální tajemnice organizace Andrea Celeste Saulo vysvětlila, že El Niňo částečně mohl za teplotní rekordy v minulém roce.
El Niňo je klimatický jev projevující se ohříváním povrchových vod v určitých oblastech Tichého oceánu. V Austrálii, Indonésii a některých částech jižní Asie, střední Ameriky a severu Jižní Ameriky způsobuje sucho.
Ještě teplejší rok
Jeho dopad na počasí je však nerovnoměrný. Na jihu jižní Ameriky, jihu USA, v oblasti Afrického rohu a ve střední Asii naopak způsobuje vydatné srážky. Vrchol jeho vlivu obvykle nastává rok po jeho vzniku, tedy v roce 2024.
Jeho protikladem je La Niňa, který naopak klima ochlazuje. Podle WMO se může La Niňa později v tomto roce objevit. Pravděpodobnost, že se tak stane, nicméně zůstává nejistá, upozornila na zprávu organizace agentura Reuters.
Oslabení La Niňa během jara předpověděli i klimatičtí vědci z Národního úřadu pro Oceán a atmosféru (NOAA). Přesto očekávají, že letošní rok bude ještě teplejší než ten loňský. Před tím, že byl rok 2023 jen začátek, varoval i šéf OSN António Guterres.
Evropská meteorologická služba Copernicus uvedla, že letošní únor byl nejteplejší v historii. Lámání rekordů, které jsme viděli v roce minulém, tak pokračuje. Panují obavy, že globální průměrná teplota letos překročí 1,5 stupně Celsia.