Ukrajina chce vyřešit nedostatek vojáků na frontové linii inovativním způsobem. Ještě letos nasadí do bojů 15 tisíc robotických systémů, uvedlo tamní ministerstvo obrany podle serverů Military Cognizance a Kyiv Post. Bojoví a podpůrní roboti zaplní prázdná místa po chybějících vojácích, ale také zvýší efektivitu armády a sníží její ztráty.
Tváří v tvář chybějícím vojákům na frontě se obrací Ukrajina na roboty. Těch chce mít na bojišti ještě letos 15 tisíc a zaplnit mezery v řídnoucích ukrajinských liniích. Mohou navíc sehrát významnou podpůrnou roli v kombinovaných operacích s vojáky.
Ukraine to deploy 15,000 robotic systems to the battlefield in 2025.https://t.co/rW0vxYZWPB
— KyivPost (@KyivPost) April 1, 2025
Kyjev už podle Military Cognizance robotické systémy nenápadně do armády integruje. Jenom v prvním letošním čtvrtletí dosáhly investice do této pokročilé technologie 150 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy korun). A to je teprve začátek. Rusové budou stále častěji narážet na bojové roboty, kteří necítí strach ani demotivaci.
Jedním z klíčových systémů je Ljut – rychlé vozítko s vysokou manévrovatelností, které je vyzbrojené kulometem ráže 7,62 mm a senzory, díky nimž může detekovat a přesně zasahovat cíle ve dne i v noci. Prošlo už bojovými testy a bylo schváleno jeho nasazení na frontě.
Evakuace, logistika a podpora
Dostačující palebnou silou disponují i bojové moduly Tarvia. Jedná se o dálkově ovládané věže vybavené dvěma kulomety (jeden velké ráže). Jejich výhodou jsou automatické zaměřovací systémy, samovolně tedy identifikují a zasahují nepřítele ve dne i v noci. Lehčí verzí modulu je Wolly. Jeho výhodou je nízká hmotnost. Dokáže ho na místo určení přepravit jediný voják.
Komplex Zmij Logistic zase dokáže evakuovat zraněné vojáky z bojiště nebo provádět logistické mise. Je vybaven balistickou a protiminovou ochranou.
Pokud by došlo k nějaké obtížné situaci na bojišti, práci robotických systémů může ze vzduchu krýt dron Hromylo, který umí zaměřovat a přesně zasahovat nepřátele, jejich vybavení a polní úkryty.
Když během akce dojdou vojákům náboje, na scénu může přijít Himli. Tento robotický systém zvládne kromě dodávek munice i přepravovat vojska a provádět evakuace.
Nasazení robotických systémů v předních liniích může podle ukrajinské armády snížit na příslušném úseku ztráty až o třetinu.