Jak nasměrovat energii do těch částí těla, kam právě potřebujeme? K práci s pránou nám slouží bandhy neboli energetické zámky. Naučte se je aktivovat.
Mula bandha – kořenový zámek
Pokud vysvětlíme bandhy ve čtyřech krocích, Mula bandha je první. Muži ji mohou najít stažením oblasti mezi řitním otvorem a varlaty. Pro ženy – stahujte svaly ve spodní části pánevního dna za děložním čípkem. Zpočátku se také ‚uzamkne‘ anální svěrač, ale postupem času a praxí se naučíte rozlišovat a pilovat přesné umístění kořene. A jednodušší způsob, jak ho najít? Zde jsou tři různé návrhy:
Za prvé: podívejte se na špičku svého nosu – automaticky ucítíte, jak se aktivuje Mula bandha.
Za druhé: pro ženy – pokud jste se někdy obávaly, že během období menstruace prosáknete – to, co podvědomě děláte, byste tomu zabránily, je uzamknutí Muly. Svaly, které se stahují, abyste drželi to, co chce vytéct, jsou tou správnou oblastí.
Za třetí: Posaďte se se zkříženýma nohama a představte si, že levitujete. Jde o okamžitou aktivaci Mula bandhy.
Mula bandha také přirozeně vstupuje do hry během mnoha každodenních činností. Když stoupáte po schodech, jezdíte na kole, nosíte nákupní tašky. Zapojení kořenového zámku během cvičení jógy umožňuje, aby vaše energie proudila nahoru, nikoli dolů a ven. Takže se její množství zvětšuje a zanechává ve vás ten „vznášející se“ pocit. Budete mít lehčí končetiny, cítit se lehčí na podložce a lehčí v sobě.
Jalandhara bandha – zámek hrdla
„Jal“ znamená hrdlo, „Jalan“ znamená síť a „dharan“ znamená proud. Proto lze Jalandhara interpretovat jako uzamčení toku energie nervy a cévami v oblasti krku. Když tento zámek zapojíte s Khécari mudrou (zakroutí špičku jazyka zpět ke stropu úst), její účinek se nádherně zesílí.
Chcete-li najít Jalandharu, seďte vzpřímeně a se zkříženýma nohama. S dlaněmi přitisknutými ke kolenům se nadechněte nosem a přitáhněte bradu ke krku. Narovnejte lokty, stáhněte bradu dozadu a zapojte tam svaly tak, abyste cítili, že se napnou, a pak zadržte.
Jalandhara zámek se často neprovádí sám o sobě. Spíše se provádí v kombinaci s ostatními zámky v dechových praktikách. Stlačuje dutiny a hlavní tepny krku, vyvíjí tlak na hrdlo, aby vyrovnal štítnou žlázu a reguloval metabolismus. Navíc vás uvolní a zmírní stres.
Uddiyana bandha – „falešný nádech“
„Uddiyana“ znamená létat nebo stoupat. Vše je o práci s bránicí. Abyste se to naučili, je užitečné stát s nohama na vzdálenost ramen, předklonit se – s rovnými zády – a položit ruce na kolena (nebo holeně, pokud to vaše hamstringy dovolí).
S „falešným“ nádechem (to znamená, že se nadechnete, aniž byste skutečně nasávali vzduch), udělejte pohyb vzhůru a pociťujte, jak se vaše břišní stěna a orgány tlačí nahoru a směrem k vašim zádům, něco jako sání zpět a nahoru všech vašich vnitřností.
Vaše žebra by měla vyčnívat přes a před břišní svaly. Držte tak dlouho, jak jen můžete, vystupte uvolněním držení, nádechem (vždy nosem) a narovnáním.
Uddiyana posouvá energii nahoru mnohem větší silou než samotná čistá Mula bandha. Vytváří jemnou masáž pro hlubší vnitřní svaly dolní části zad a je fantastickým lékem na břišní potíže, stejně jako stimulant pro trávicí šťávy.
Maha bandha – „konečná“ bandha
Nejprve zapojte Mula bandhu, poté plně vydechněte a aktivujte Jalandhara. Dále se předkloňte a „nasajte“, abyste drželi Uddiyanu. Toto je Mahá bandha. Chcete-li se uvolnit, udělejte to v opačném pořadí, v jakém jste zámky zapojovali.