Podmínky podobné těm na Zemi jsou na potenciálně obyvatelných planetách velmi vzácné. Astronomové dosud objevili 4 472 exoplanet, ale pouze několik z nich je považováno za způsobilé pro život. Více než polovinu těchto objevů učinil vesmírný teleskop NASA Kepler, který v roce 2009 zahájil misi s cílem zjistit, jak časté jsou planety podobné Zemi v celé galaxii Mléčné dráhy.
Gliese 667Cc
Tato exoplaneta, která leží pouhých 22 světelných let od Země, je nejméně 4,5krát hmotnější než Země. Byla objevena 3,6metrovým teleskopem Evropské jižní observatoře v Chile a vědci si nejsou jisti, zda je kamenná.
Gliese 667Cc vykoná jeden oběh kolem své hostitelské hvězdy za pouhých 28 dní. Tato hvězda je ale červený trpaslík a je podstatně chladnější než Slunce, takže se předpokládá, že exoplaneta leží v obyvatelné zóně. Je zde ale šance, že je dostatečně blízko, aby ji mohly spálit erupce z červeného trpaslíka.
Kepler-186f
V roce 2014 objevil vesmírný teleskop NASA Kepler první exoplanetu velikosti Země v obyvatelné zóně jiné hvězdy. Planeta Kepler-186f se nachází asi 500 světelných let od Země v souhvězdí Cygnus. Tato planeta je nanejvýš o 10 % větší než Země a leží od ní asi 500 světelných let. Kepler-186f dostává od své hvězdy jen třetinu energie, kterou dostává Země od Slunce.
Kepler-442b
Kepler-442b je kamenná planeta, která má asi dvojnásobnou hmotnost než Země. Obíhá kolem oranžové trpasličí hvězdy a je vzdálená asi 1 120 světelných let v souhvězdí Lyry. Tato exoplaneta je od své hvězdy vzdálena asi o polovinu méně než Země od Slunce, oběh jí trvá 112 dní.
Srovnání Kepler-442b a Země. Foto: Ph03nix1986 / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
TRAPPIST-1
Soustava TRAPPIST-1, která se nachází ve vzdálenosti asi 40 světelných let, rychle a oprávněně získala velkou pozornost. Nejenže se zdá, že všech sedm planet v systému je kamenných a o velikosti Země, ale tři z nich se nacházejí v obyvatelné zóně své hvězdy.
Zatímco na planetách TRAPPIST-1e, f a g by teoreticky mohla být kapalná voda, ostatní planety jsou pravděpodobně příliš blízko nebo daleko od svého Slunce, než aby se nacházely v této „zlaté zóně“. TRAPPIST-1e je možná jedinou planetou v soustavě, která je stále ještě vhodná pro život, ale bez větších detailů to nelze potvrdit.