Japonsko čelí podobným problémům jako Čína. Spotřebitelé nemají zájem o zboží na domácím trhu a populace stárne. V posledním čtvrtletí loňského roku se země nečekaně propadla do recese a přišla o post třetí největší světové ekonomiky. Japonské hospodářství postupně podle analytiků ztrácí na síle. Informují o tom BBC a Reuters.
Japonský hrubý domácí produkt (HDP) se od října do prosince v meziročním srovnání propadl o 0,4 procenta, což je už druhé čtvrtletí poklesu japonské ekonomiky v řadě. V předchozím kvartálu se propadl o 3,3 procenta.
Nominální HDP Japonska, jenž není očištěn o inflaci, minulý rok činil 4,21 bilionu dolarů (99,6 bilionu korun). Zemi tak předstihlo Německo s nominálním HDP 4,46 bilionu dolarů a stalo se třetí největší ekonomikou. Japonsko se tedy ocitlo na čtvrtém místě.
Japan unexpectedly slips into a recession https://t.co/Oyx3qWc8FM
— BBC Asia (@BBCNewsAsia) February 15, 2024
Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl, že Německo předstihne Japonsko coby třetí největší světovou ekonomiku už minulý rok v říjnu. Změny v žebříčku největších ekonomik ohlašuje až po kompletních zprávách států o jejich hospodaření.
Dvě po sobě jdoucí čtvrtletí ekonomického propadu obvykle definujeme jako recesi, připomíná televize BBC. Japonsko se tedy propadlo do recese a zklamalo analytiky, kteří očekávali meziroční růst o 1,4 procenta a mezičtvrtletní o 0,3 procenta.
Japonská ekonomika uvadá
Japonská vláda uvedla, že na domácím trhu je slabá poptávka po zboží, píše agentura Reuters. S tímto problémem se potýká i Čína, kde dokonce hrozí zakořenění nedůvěry spotřebitelů a deflačních trendů.
„Obzvláště zarážející je pomalost ve spotřebě a kapitálových výdajích. Ekonomika bude prozatím postrádat dynamiku bez klíčových hnacích sil růstu,“ domnívá se Yoshiki Shinke, ekonom z Dai-ichi Life Research Institute.
Vládní údaje o japonském hospodářství sebraly naděje ekonomů na ukončení mimořádně uvolněné měnové politiky japonské centrální banky. „Centrální bance to ztěžuje ospravedlnění zvýšení sazeb,“ podotkl Stephan Angrick, hlavní ekonom Moody’s Analytics.
Japonská ekonomika uvadá delší dobu. Ještě do roku 2010 byla po té americké druhou největší. Postupně ztrácí konkurenceschopnost a produktivitu, což umocňuje stárnoucí a řídnoucí populace, obávají se analytici.