Běloruský vůdce Alexander Lukašenko řekl v pátek migrantům, kteří uvízli na hranici s Polskem, že jeho země jim pomůže vrátit se domů. Pokud budou chtít, nutit je prý nebude.
Tisíce migrantů uvízly na východní hranici Evropské unie během krize, kterou podle EU vytvořil Minsk distribucí běloruských víz na Blízkém východě. Lukašenko ale prohlásil, že to byla Evropská unie, kdo záměrně vyvolal humanitární krizi, kterou je třeba vyřešit. Migrantům přislíbil, že s jejich osudy nebude hrát politické hry.
Při svém prvním veřejném vystoupení na hranici od začátku krize se Lukašenko setkal s migranty ve skladišti přeměněném na úkryt a sdělil jim, že mohou zamířit na západ, nebo jít domů. Jak chtějí. Irácká teenagerka Lukašenkovi řekla, že se nemůže vrátit domů a doufá, že bude pokračovat do Evropy. „Nebudeme jen doufat,“ odpověděl Lukašenko. „Budeme společně pracovat na tvém snu.“
Nikdo nebude nucen k návratu
„Pokud chcete jít na západ, nebudeme vás zadržovat, dusit, bít,“ prohlásil prezident Běloruska, zatímco stovky migrantů tleskaly. „Je to na vás. Projděte, běžte. Za žádných okolností vás nebudeme zadržovat, svazovat vám ruce a nakládat do letadel, abychom vás poslali domů, pokud si to nepřejete.“
Hybridní válka
Polsko a další země EU tvrdí, že krize je součástí „hybridní války“, kterou Minsk vede jako odvetu za sankce EU. Ta je uvalila v reakci na Lukašenkovo potlačení protestů proti jeho spornému znovuzvolení v loňském roce. Má destabilizovat region.
EU se v reakci na krizi dohodla na nových sankcích, které podle diplomatů Brusel schválí a přijme začátkem prosince. Lotyšsko, Litva a Polsko, které nesou hlavní nápor migrantů, nasadily tisíce pohraničníků, vojáků a policistů, aby uzavřeli hranici a zatlačili migranty pokoušející se přejít z Běloruska.
Litva v pátek uvedla, že by mohla uzavřít své hraniční přechody, pokud by se více migrantů pokoušelo překročit hranice z Běloruska v kamionech. Země zatím čeká na reakci EU na svůj požadavek, aby Německo přijalo 2000 migrantů uvízlých na hranici, což EU odmítla.
V pátek dvě letadla přepravila stovky Iráčanů zpět z Běloruska do Erbilu, hlavního města irácké kurdské autonomní oblasti. Další dva lety jsou očekávány 26. či 27. listopadu, uvedla agentura TASS.
Varšava tvrdí, že repatriace migrantů znamenala spíše změnu taktiky, než skutečný pokus o deeskalaci. Polský premiér Mateusz Morawiecki tento týden objížděl evropská hlavní města. Snažil se získat podporu pro tvrdou reakci a hovoří o možnosti dalších sankcí, pokud by krize eskalovala.
Polsko a Litva nadále hlásí pokusy o přechod migrantů, kteří jsou s nástupem zimních podmínek stále zoufalejší. Polské úřady také hlásily nepokoje v jednom z detenčních center zřízených pro migranty, kteří se dostali do země.