Lidé si pochoutky z kakaových bobů vychutnávají již tisíce let. Mnozí čokoládu zbožňují a je dokonce označována jako „potrava bohů“. Někteří vědci se však domnívají, že by tato potravina mohla být návyková.
Můžete být závislí na čokoládě?
Závislost na jídle může nastat, když konkrétní potraviny nebo živiny opakovaně spouští systém odměn ve vašem mozku. Návykové potraviny ovlivňují stejné části mozku a nervového systému jako drogy. Mohou také vyvolat chování podobné tomu, které způsobují jiné závislosti.
Návykové vlastnosti
Zpracované potraviny s vysokým obsahem sacharidů a tuků – jako mnoho druhů čokolády – jsou často považovány za návykovější než méně zpracované potraviny (ovoce, zelenina). Mění hladinu cukru v krvi a hladinu hormonů podobným způsobem jako jiné návykové látky.
Navíc tyto změny v krvi ovlivňují dopamin ve vašem těle. Dopamin je chemický posel, který hraje důležitou roli v systému motivace a odměňování vašeho mozku.
Měření závislosti na čokoládě
Vědci zkoumají závislost na čokoládě již více než 25 let. Scale Yale Food Addiction Scale (YFAS) je nástroj vyvinutý na Yale University pro měření závislosti na potravinách a hodnocení, jak mohou být určité potraviny návykové. Je to jeden z dosud nejběžněji používaných nástrojů pro výzkum závislostí na potravinách. Jedna studie zahrnující více než 500 dospělých, kteří používali tento nástroj, zjistila, že čokoláda byla trvale hodnocena jako jedna z nejproblematičtějších potravin, co se týče návykového stravovacího chování.
Přísady
Různé druhy čokolády obsahují různé přísady, i když většina z nich má několik klíčových složek společných. Některé z přísad mohou souviset s potenciálně návykovými vlastnostmi čokolády.
Hlavní přísady používané k výrobě čokolády jsou:
Kakaová hmota: Hmota vyrobená z fermentovaných, pražených a namletých kakaových bobů. Je pevná při pokojové teplotě, ale při zahřívání se taví. Často se dále zpracovává, ale lze ji také jíst jako surovou čokoládu.
Kakaové máslo: Vzniká lisováním rozdrcených pražených kakaových bobů a zahuštěním. Je čistě přírodní.
Cukr: Použité množství a typy se liší a někdy se místo něj používají jiná přírodní nebo umělá sladidla.
Mléko: Do odrůd mléčné čokolády se často přidává sušené mléko, zatímco kondenzované mléko se používá do fondánu a lanýžů.
Vanilka: Používá se jako zvýrazňovač chuti nebo ke snížení hořkosti některých pražených kakaových bobů.
Další ingredience: Rostlinné oleje, přírodní a umělé příchutě, emulgátory jako lecitin a další přísady pomáhají konzervovat čokoládu a udržovat hladkou strukturu.
Je čokoláda zdravá?
Možná jste slyšeli, že čokoláda má určité přínosy pro zdraví. Ty se připisují hlavně antioxidantům a dalším prospěšným rostlinným chemikáliím obsaženým v čistých složkách kakaa, kterými jsou kakaová hmota a kakaové máslo.
Ačkoli má kakaové máslo své výhody, má také vysoký obsah tuku. To přispívá k návykovosti čokolády – zejména v kombinaci s velkým množstvím cukru. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout potenciálně návykovým druhům čokolády, je konzumovat takové, které jsou méně zpracované a mají nižší obsah cukru a tuků. To jsou většinou tmavé čokolády. Ty také obsahují větší koncentraci antioxidantů a dalších zdravých živin.
Jak vypadá zdravý vztah k čokoládě
Mezi příznaky zdravého vztahu s čokoládou patří:
- Jíte ji jen když si to přejete
- Necítíte se pak provinile
- Konzumujete ji v rozumné míře
- Víte, kolik čokolády sníte a kdy
- Při jídle se cítíte v pohodě
Jaké jsou příznaky závislosti na čokoládě?
Nezdravý vztah je možné si vytvořit s jakýmkoli jídlem, včetně čokolády. Některá chování, která by mohla souviset se závislostí na čokoládě, jsou:
- Máte čokoládu označenou jako „špatnou“ či „zakázanou“
- Při její konzumaci pociťujete stres nebo úzkost
- Máte přísná pravidla, kdy si dovolíte jíst čokoládu
- Máte na ní permanentně chuť
- Nutkavě konzumujete velké množství čokolády
- Tajíte před přáteli a rodinou, kolik čokolády sníte
- Máte pocit, že nemůžete ovládat, kolik čokolády jíte
- Přejídáte se
Je normální mít občas některý z těchto pocitů. Pokud se vám to ale stává častěji, může to být známka problému. Nejen že vám závislost na jídle může způsobit úzkost, ale může také vést k větším zdravotním problémům. Zdá se, že závislost na jídle úzce souvisí s poruchami příjmu potravy a obezitou. Lidé, kteří těmito potížemi trpí, mohou být vystaveni zvýšenému riziku vzniku závislosti na jídle.
Boj se závislostí na jídle může způsobit deprese a úzkosti. Pokud si myslíte, že byste mohli mít závislost na čokoládě nebo jiném jídle, poraďte se s lékařem.