Odborníci tvrdí, odpolední zdřímnutí lidem prospívá, protože mozek odpočívá a zbavuje se přebytečných myšlenek. Lidé ve věku nad 60 let, kteří si odpoledne zdřímli, měli lepší výsledky kognitivních testů než ti, kteří si nezdřímli. Nicméně krátký spánek prospívá lidem v každém věku.
Někteří vidí siestu jako známku lenivosti, nízké energie nebo dokonce nemoci. Nová studie však naznačuje, že odpolední spánek může aktivovat vaši mentální činnost. Testy byly zaměřeny na hodnocení rozpětí pozornosti, řešení problémů, pracovní paměť, lokalizační povědomí a verbální plynulost.
Podle studie vedené Dr. Linem Sunem z Centra pro Alzheimerovu chorobu a související poruchy v Šanghajském centru duševního zdraví a Šanghajské univerzitě Jiao Tong si lidé po odpoledním spánku vedly zvlášť dobře v posledních třech kategoriích.
„Spánek má hodně co do činění s vaší schopností učit se,“ řekla Davina Ramkissoon, ředitelka společnosti Zevo Health, pro Healthline. „Dřímání pomáhá vašemu mozku zotavit se z vyhoření nebo přetížení informacemi.“ Během spánku si mozek vymaže nepotřebné informace z dočasných úložných oblastí mozku, aby ho připravil na absorbování nových informací.
Studie odpoledního spánku
Studijní skupina – jak ti se siestou, tak bez ní – spala v noci průměrně 6,5 hodiny. Odpolední zdřímnutí bylo pro výzkum definováno jako alespoň 5 minut nepřetržitého spánku (ne více než 2 hodiny) kdykoli po obědě. Účastníci byli dotázáni, jak často si dopřáli odpolední spánek během jejich typického týdne. Odpovědi se pohybovali do jednou týdně do denně. Jedinou slabinou studie bylo, že se vědci nezeptali účastníků, jak dlouho si zdřímli nebo v jakou konkrétní dobu.
„Ideální a zdravý odpolední spánek by měl proběhnout odpoledne mezi 13:00 a 15:00 a trvat od 10 do 30 minut,“ řekla Katherine Hall, trenérka spánku ve společnosti Somnus, zaměřující se na program spánkové terapie. Důkazy naznačují, že zdřímnutí je skvělé pro zlepšení nálady, energie a produktivity při současném snížení úzkosti, fyzického a duševního napětí.
Krátké odpolední zdřímnutí vám dá pocit bdělosti a budete připraveni zvládnout zbytek dne bez pocitu „spánkové setrvačnosti“ – zmatenosti, dezorientace a ochablosti, kterou jinak po probuzení cítíte. „Pokud máte možnost si zdřímnout o něco delší dobu, řekněme 60 minut, studie naznačují, že to skutečně může pomoci vašemu učení.“, říká Hall. „Během tohoto delšího spánku váš mozek začne přenášet vzpomínky z vašeho dočasného úložiště – hipokampu – do jejich trvalého domova, mozkové kůry.“
Delší odpolední zdřímnutí může být problematické
Pokud často spíte během odpoledne více než hodinu, mohl by to být signál, že množství a kvalita vašeho nočního spánku je nedostatečná. Mohlo by se jednat o některou spánkovou poruchu. Nebo máte špatné spánkové návyky. To se často přihodí vlivem dlouhé pracovní doby nebo modrého světla obrazovek.
U starších lidí může kvalitu spánku také ovlivnit jejich zdravotní stav nebo léky, které užívají. Některé léky na krevní tlak, na artritidu, svalové relaxátory a léky na duševní zdraví mohou negativně ovlivnit kvalitu spánku.
Přečtěte si tipy odborníků pro zdravý spánek.