Ukrajina by neměla přistoupit na americký mírový návrh, který nabízí klid zbraní výměnou za trvalé postoupení území, rovnalo by se to totiž „kapitulaci“. Varoval před tím německý ministr obrany Boris Pistorius. Narážel tím hlavně na poloostrov Krym. Americký prezident Donald Trump tlačí na Kyjev, aby se ho vzdal, což Ukrajina odmítá. Informoval o tom deník The Guardian a server The New Voice of Ukrajine.
Pistorius německé stanici ARD sdělil, že Kyjev si uvědomuje, že bude muset nějaké území Rusku postoupit v rámci kompromisů. „Ukrajina už samozřejmě nějakou dobu ví, že trvalé a věrohodné příměří nebo mírová smlouva můžou zahrnovat teritoriální ústupky, ale ty by rozhodně neměly jít tak daleko jako v posledním návrhu amerického prezidenta,“ míní Pistorius.
„Ich halte das sogar für gefährlich. Die AfD ist keine normale Partei. Sie ist in weiten Teilen rechtsextremistisch“, sagt Verteidigungsminister Pistorius (SPD) im #BerichtausBerlin zur Debatte um eine mögliche Normalisierung der AfD im Bundestag. pic.twitter.com/evnwfz8eHG
— Bericht aus Berlin (@ARD_BaB) April 27, 2025
Narážel tím zejména na poloostrov Krym. Trumpova administrativa v posledních týdnech vyvíjí nátlak na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby uznal jeho ruskou anexi. Nedávno šéf Bílého domu přímo prohlásil, že Krym zůstane Rusku. I server Axios varoval, že přijmout trvalou anexi Krymu se rovná uznání ruské okupace – a tedy i kapitulaci.
Americký návrh příměří pak zmiňuje zastavení bojů podél frontové linie a drobné výměny území. Ukrajina by odevzdala Rusku zbytek Luhanské oblasti, za to by dostala výměnou Kinburskou kosu a ústí Dněpru. Také by mohla počítat s návratem Kachovské přehrady a stažení Rusů z Charkovské oblasti.
Kapitulace bez přidané hodnoty
Rusko by si ponechalo kontrolu nad částečně okupovanými oblastmi v Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti s výjimkou tamní jaderné elektrárny. Tu chtějí spravovat USA a energii přerozdělit mezi ukrajinskou i ruskou stranu.
„To, co bylo v návrhu obsaženo, Ukrajina mohla dostat už před rokem. Je to druh kapitulace. Nevidím tam žádnou přidanou hodnotu,“ uvedl Pistorius.
Návrh dohody sice zahrnuje i „robustní“ bezpečnostní garance. Nijak je však nespecifikuje a nezmiňuje účast USA. Na mír by podle něj měly dohlížet evropské síly plus mimoevropská země, přičemž zatím není jasné, o koho by mělo jít. Zájem poslat vojáky na Ukrajinu projevila Čína. Spekulovalo se o tom již v minulém měsíci.
Trump novinářům v New Jersey přiznal, že je zklamán z pokračujících ruských útoků na Ukrajinu a pochvaloval si sobotní krátké setkání se Zelenským ve Vatikánu. Šlo o první osobní schůzku prezidentů od roztržky v Oválné pracovně. Americký prezident vysvětlil, jaký vztah se svým protějškem má.
„Podívejte, nikdy to mezi námi nebylo špatné. Měli jsme jen malý spor, protože jsem nesouhlasil s něčím, co řekl, a kamery dál točily. Vidím ho teď jako klidnějšího. Myslím, že tomu obrázku rozumí a myslím, že se chce dohodnout,“ uvedl Trump. Před pár dny také řekl, že Zelenskyj je připravený ponechat Krym Rusku.