Ve Velké Británii se poprvé objevilo nové plemeno koček XL bulls, upozornil list Daily Star. Zvíře vyvolalo kvůli svému hrozivému vzhledu negativní a pohoršené reakce u veřejnosti, aktivisté zase upozorňují na utrpení zvířat při šlechtění a zranitelnost podsadité, vrásčité kočky bez srsti. Začátkem roku britské úřady zakázaly chov psů XL bulls. Informuje o tom i deník Mirror.
Milovníci zvířat se obávají nového trendu ve Velké Británii – chovu nového plemene koček XL bulls inspirované psy XL bulls. Že se jedná o kočku už jde poznat jen s těží. Vzhledem připomíná skutečně spíše podsaditého psa.
Zvíře s velkýma špičatýma ušima nemá podle Daily Star žádnou srst, jeho obnažené tělo pokrývají jen výrazné kožní záhyby. Kočky XL bulls zveřejnilo na sociálních sítích několik jejich nových majitelů, což vyvolalo zděšení a pobouřené reakce.
Read "Inside terrifying rise of new XL Bully cats as experts issue grave warning" on SmartNews: https://t.co/xNtOVikrHi #SmartNews
— Silvia (@Silvia89432573) September 25, 2024
Před vrásčitými, mohutnými kočkami zevnějškem inspirovanými právě psy XL bulls nedávno podle listu The Independent varovala i dobročinná organizace Královská společnost pro prevenci krutosti ke zvířatům (RSPCA).
Upozornila na vysoká rizika zdravotních problémů u těchto čtyřnožců. Tyto zdravotní komplikace mohou podle RSPCA způsobit zvířatům utrpení a majitele vyjít pěkně draho. Podobně hovoří také aktivisté a ochranáři zvířat.
Zisk z kuriozity a utrpení
Nadměrné kožní záhyby a absence srsti vystavují kočky zvýšeným rizikům kožních infekcí. Příliš krátké končetiny zase povedou k nadměrnému zatěžování kloubů, což může vést až k artritidě, varovala Alison Richards z organizace Cat Protection.
Varovala také před náchylnostmi k různým nemocem, problémy s blechami a červy i agresivním chováním. V posledních letech došlo ve Velké Británii k několika útokům psů XL bulls, přičemž některé byly smrtelné. Celkem je nepřežilo osm lidí.
To je hlavní důvod, proč se plemeno XL bulls v Británii začátkem roku ocitlo na seznamu zakázaných plemen. Majitelé psů museli nechat zvířata utratit nebo získat výjimku. Britská vláda dokonce nabízela na útraty příspěvky.
Richards vyjádřila pro Mirror zděšení nad chovem koček s extrémními tělesnými vlastnostmi s tím, že má obavy o podmínky zvířat při šlechtění. „Chov za účelem deformace způsobuje nepřijatelné utrpení zvířat,“ upozornila ochránkyně zvířat.
„Zvířata s extrémními vlastnostmi jsou chována čistě za účelem zisku,“ dodala. Kočky XL bulls podle ní nečeká nic jiného než utrpení. Předpokládá se, že stejně jako psi XL bulls přišli do Británie z USA.