Rozhovory na COP29 uvázly na mrtvém bodě. Jednání v ázerbájdžánském Baku sice potrvají do 22. listopadu, málokdo ale věří v pokrok. Jednání o financování rozvojových zemí nejvíce ohrožených změnou klimatu se tak podle Reuters a RFI přelévají do summitu G20 v brazilském Riu de Janeiru.
Zástupci největších ekonomik světa G20 přijeli podle agentury Reuters do Ria de Janeira v neděli a od pondělí do úterý mají probíhat rozhovory o chudobě a hladu, reformách globálních institucí či válce na Ukrajině. Na konferenci se přesouvají i jednání z COP29.
Rozhovory v Baku provází kontroverze a značná nedůvěra. Šéf Organizace spojených národů (OSN) António Guterres nad nimi v Riu de Janeiru před novináři vyjádřil znepokojení a vyzval zástupce na G20 k nalezení řešení.
G20 talks in Rio reach breakthrough on climate finance, sources say @sightmagazine #G20 #Brazil #climatefinance #climatechange #COP29 #SimonStiell #AntonioGuterres https://t.co/VyaEivQtpJ pic.twitter.com/lArFKSVxoO
— Sight Magazine (@sightmagazine) November 18, 2024
„V centru pozornosti je přirozeně summit G20,“ sdělil novinářům Guterres s tím, že tyto ekonomiky mají zodpovědnost za 80 procent emisí skleníkových plynů. „Nyní je čas, aby šly největší světové ekonomiky a producenti emisí příkladem,“ dodal.
Vedoucí klimatického programu OSN Simon Stiell vyzval již v sobotu prostřednictvím dopisu lídry G20 k akci. Dopady klimatických změn podle něj „devastují“ ekonomiky G20, narušují dodavatelské řetězce, zvyšují ceny potravin a podporují inflaci.
Diplomaté podle serveru rozhlasové stanice RFI upozornili na první neshody za zavřenými dveřmi ohledně financování klimatických dopadů. Nakonec však delegáti souhlasili s dobrovolnými, nikoli závaznými příspěvky.
Čína se nakonec zapojí
COP29 pohořel na otázce financování rozvojových ekonomik, které jsou zadlužené, a nejsou tak samy schopny vynakládat finance na dopady klimatických změn. Africké a ostrovní státy požadují alespoň bilion dolarů ročně do roku 2030, což podporují i ekonomové.
Jenomže zástupci bohatých ekonomik tvrdí, že takto ambiciózního cíle lze docílit pouze se zapojením největšího znečišťovatele planety – Číny – a velkých producentů ropy na Blízkém východě. Dosud vzpurná Čína nakonec pomoc chudším zemím slíbila.
Německý ministr pro rozvoj a jedna z klíčových osob na COP29 Jochen Flasbarth ale vyzval Peking k větší transparentnosti ohledně poskytované pomoci. Čína by měla podle něj zpřístupňovat informace o svých aktivitách pomocí neutrálního orgánu, jako je OSN.
Na COP29 panují i neshody na tom, odkud by měly finance pocházet. Ekonomové se shodují, že polovinu částky by měl poskytnout soukromý sektor, čtvrtinu multilaterální rozvojové banky a zbytek by mohl pocházet z filantropie a mezinárodní pomoci.
COP29 čelí kontroverzi kvůli hostitelské zemi, Ázerbájdžánu, velkému producentovi fosilních paliv. Podobný problém měl i loňský COP28 v Saúdské Arábii. Další komplikací je neúčast vysokých politických zástupců největších znečišťovatelů. Kdo se naopak účastní, je Tálibán.