Papež František v sobotu přiznal, že kvůli nataženým kolenním vazům už nemůže cestovat jako dřív. Dodal, že jeho týdenní pouť do Kanady byla „tak trochu zkouškou“, která ukázala, že musí zpomalit a jednoho dne možná odejít do důchodu. Informuje o tom AP News, francouzský deník Le Monde a další servery.
V rozhovoru s novináři během cesty domů ze severního Nunavutu 85letý František zdůraznil, že o rezignaci doposud neuvažoval. Řekl ale, že „dveře jsou otevřené“ a že na odstoupení papeže není nic špatného. Papež většinou zůstává v čele Vatikánu do smrti, v nedávné minulosti však například rezignoval papež Benedikt XVI.
BREAKING NEWS: I’d slow down or ‘step aside’ – Pope Francis https://t.co/uNzCTytpc1
— International Affairs (@Int_AffairsNews) July 30, 2022
„Není to nic divného. Není to žádná katastrofa. Papeže můžete vyměnit,“ řekl, zatímco seděl na kolečkovém křesle v letadle během 45minutové tiskové konference.
František už začátkem července vyvracel spekulace, že by na pontifikát rezignoval. Nyní ale řekl, že si uvědomuje, že musí přinejmenším zpomalit.
„Myslím, že ve svém věku a s těmito omezeními musím šetřit energií, abych mohl sloužit církvi, nebo naopak přemýšlet o možnosti odstoupit,“ řekl.
František na této cestě poprvé používal invalidní vozík, chodítko a hůl. I kvůli tomu byl zasypán otázkami ohledně budoucnosti svého pontifikátu.
Začátkem letošního roku si natáhl vazy v pravém koleni. Laserová a magnetická terapie ho donutila zrušit cestu do Afriky, kterou měl vykonat první červencový týden.
Bolestivá cesta
Cesta do Kanady byla pro něj náročná. Několikrát se na ní objevily momenty, kdy Francis zjevně trpěl bolestmi, když manévroval při vstávání a slézání ze židlí.
Na konci své šestidenní cesty vypadal v dobré náladě a plný energie, přestože v pátek dlouho cestoval na okraj Arktidy, aby se znovu omluvil původním obyvatelům za křivdy, které na nich byly spáchány v kanadských církevních rezidenčních školách.
František vyloučil, že by podstoupil operaci kolena, řekl, že by mu nemusela nutně pomoci. Poznamenal, že „jsou tam stále stopy“ po následcích toho, že v červenci 2021 podstoupil více než šestihodinovou anestezii, aby mu odstranili 33 centimetrů tlustého střeva.
„Budu se snažit pokračovat v cestách a být lidem nablízku. Ale víc než to nedokážu říct,“ řekl v sobotu.
V dalších komentářích na palubě papežského letadla František například souhlasil s tím, že pokus o likvidaci kultury původních obyvatel Kanady prostřednictvím církevního systému rezidenčních škol se rovnal kulturní „genocidě“. František řekl, že během své cesty do Kanady tento termín nepoužil, protože ho nenapadl. Kanadská Komise pro pravdu a usmíření v roce 2015 konstatovala, že násilné odebírání domorodých dětí z jejich domovů a jejich umisťování do církevních rezidenčních škol s cílem asimilovat je do křesťanské, kanadské podoby představovalo „kulturní genocidu“.
„Omluvil jsem se, požádal jsem o odpuštění za toto dílo, které bylo genocidou,“ řekl František.
Naznačil také, že není proti vývoji katolické nauky o používání antikoncepce. Církevní učení zakazuje umělou antikoncepci. František ale poznamenal, že vatikánský think tank nedávno zveřejnil akty kongresu, na němž se diskutovalo o úpravě církevního absolutního „ne“. Zdůraznil, že nauka se může v průběhu času vyvíjet a že je úkolem teologů, aby se takovým vývojem zabývali. Konečné rozhodnutí učiní papež.