Před 2700 lety nepanovala v Jeruzalémě příliš dobrá hygiena. Zjistili to izraelští archeologové. Ti v jižní části města odkryli starověký soukromý záchod, který si v té době mohla dovolit pouze elita. Ani tato společenská třída se ovšem podle nové studie nevyhnula parazitům.
Soukromá toaleta byla v dávných dobách výsadou elitní společnosti. Zatímco dnes jsou toalety v domácnostech zcela běžné jako hygienická řešení vylučování, ve starověku šlo spíše o pohodlí a demonstraci vyššího postavení.
V jižní části Jeruzaléma našli v roce 2019 archeologové právě takovou toaletu starou 2700 let. Výsledky jejich výzkumu, které pomáhají dokumentovat výskyt infekčních chorob v historii Jeruzaléma, nyní byly publikovány v Journal of Paleopathology. Informoval o tom web sciencealert.com.
Hladce vyhlazená vápancová deska nad septikem byla odkryta na nalezišti paláce, k němuž přiléhala velkolepá zahrada. Podle toho lze usuzovat, že toaletu s výhledem na celé město užívala vysoce postavená rodina, která navíc aplikovala osvěžovače vzduchu v podobě vonných olejů v keramických nádobách.
Paraziti mohli vyvolat epidemii
Analýza septiku pod deskou odhalila sediment obsahující vajíčka od čtyř různých druhů střevních červů, a sice škrkavek (Ascaris lumbricoides) a tenkohlavců (Trichuris trichiura). Tito paraziti, kteří se přenášejí náhodnou konzumací výkalů mohou zejména u dětí způsobit podvýživu, opožděný růst, poškození nervového systému a v extrémních případech smrt.
Jejich přítomnost v septiku naznačuje, že se výkaly dostaly do vody či byly vysypány na plodiny konzumované lidmi. Kromě toho byly v toaletě nalezeny vajíčka tasemnice, což poukazuje na nesprávně tepelně upravované maso, a špatné mytí rukou dokládají roupy (Enterobius vermicularis).
Tito parazité jsou běžní i dnes. Máme však hygienická opatření, díky nimž jim bráníme v šíření. Vyvolané infekce navíc můžeme léčit. Studie toalety naznačuje, že se takové infekce mohly ve starodávném Jeruzalémě se špatnou hygienou a bez léků změnit v epidemii.
„Studie nám pomáhá dokumentovat historii infekčních chorob v této oblasti a poskytuje nám okno do života lidí v dávných dobách,” tvrdí podle webu EurekAlert! archeoložka Dafina Langgutová z Telavivské univerzity, které výzkum vedla.