Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa složil prezidentskou přísahu na druhé funkční období, přestože jeho Africký národní kongres (ANC) nezískal ve volbách minulý měsíc většinu v parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Zákonodárci minulý týden znovu zvolili Ramaphosu prezidentem po dohodě mezi ANC, jeho dlouholetým rivalem Demokratickou aliancí (DA) a dalšími stranami o vytvoření koaliční vlády. Bývalé osvobozenecké hnutí ANC se dostalo k moci pod vedením Nelsona Mandely ve volbách v roce 1994, které znamenaly konec apartheidu. Dlouho bylo neporazitelné, připomíná agentura Reuters. Volby 29. května však nepřinesly jednoznačného vítěze.
Slavnostního ceremoniálu se zúčastnila řada vysokých představitelů, včetně několika hlav afrických států.
„Přísahám, že budu věrný Jihoafrické republice…. Budu dodržovat a ctít ústavu a všechny ostatní zákony republiky,“ prohlásil Ramaphosa. Přísahu přijal předseda Nejvyššího soudu Raymond Zondo.
His Excellency, Cyril Ramaphosa, has taken his oath of office and is now officially sworn in as South Africa’s president. #PresidentialInauguration2024#SouthAfrica30 pic.twitter.com/Ks91EpgEmf
— ANC SECRETARY GENERAL | Fikile Mbalula (@MbalulaFikile) June 19, 2024
Poté, co Ramaphosa složil přísahu, zahrála kapela státní hymnu, následovala salva z 21 děl a přelet armádních vrtulníků, načež pronesl inaugurační projev.
Zuma a jeho strana výsledek bojkotují
Strana uMkhonto weSizwe (MK), kterou před půl rokem založil bývalý prezident Jacob Zuma, uvedla, že její představitelé se „fraškovité“ inaugurace nezúčastní. Strana, která získala 15 procent hlasů a 58 poslaneckých mandátů, také minulý pátek bojkotovala první zasedání parlamentu, uvádí BBC.
Ramaphosa si udržel prezidentský úřad, přestože hlasy ANC klesly o 17 procentních bodů a ANC ztratil 70 křesel v parlamentu. Podařilo se mu to díky dohodě o rozdělení moci s DA historickým rivalem a dalšími stranami. ANC získala 40 procent hlasů, zatímco DA skončila druhá s 22 procenty.
Koalice je posunem do politického středu, protože levicové a populistické odštěpenecké strany ANC odmítly pozvání do vlády národní jednoty.
Před prezidentem stojí těžký úkol, záchrana ekonomiky
Očekává se, že Ramaphosa v nejbližších dnech jmenuje kabinet. Součástí mají být jeho noví koaliční partneři, DA a tři další menší strany. Koalice má dohromady 68 procent křesel v parlamentu.
Přestože investoři začlenění DA, která chce prostřednictvím strukturálních reforem a obezřetné fiskální politiky podpořit růst, uvítali, podle analytiků by ostré ideologické rozpory mezi stranami mohly vládu učinit nestabilní.
Očekává se také, že prezident představí program na záchranu skomírající ekonomiky. Za jeho vlády se výkonnost ekonomiky stále zhoršuje v souvislosti s výpadky elektřiny, rostoucí kriminalitou a nezaměstnaností.