Vyšetřovatelé z Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) na druhý pokus zatkli jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola. Během několikahodinového zásahu nenarazili na téměř žádný odpor. Vůbec poprvé v historii země tak byla zadržena hlava státu. Informují o tom The Korea Herald a CNN.
Vyšetřovatelé a policisté dnes vnikli do Junovy rezidence a zadrželi ho. Jeden z jeho právních zástupců krátce předtím uvedl, že prezident se dobrovolně dostaví k výslechu, pokud se vyšetřovatelé z areálu sídla stáhnou. Krátce nato však oznámil jeho zatčení.
Druhý pokus o zatčení Juna se lišil od toho prvního. Během prvního neúspěšného pokusu 3. ledna asi stovka vyšetřovatelů a policistů narazila na odpor Junových příznivců, vojáků i tehdy početnější Prezidentské bezpečnostní služby (PSS), jež má povinnost hlavu státu chránit.
Yoon Suk Yeol arrest attempt:
— The Korea JoongAng Daily (@JoongAngDaily) January 15, 2025
Investigators reject offer of voluntary questioning. Say arrest warrant must be executed on impeached Korean president.
Follow for live updates: https://t.co/PFV6du2rDp
Jun se ukryl do rezidence poté, co 3. prosince 2024 vyhlásil stanné právo, což zdůvodnil sympatizováním opozice se Severní Koreou a jejími protistátními činnostmi. Experti a další pozorovatelé se shodovali, že se prezident pokusil o získání plné moci v zemi, protože v parlamentu obsazeném opozicí neměl žádnou podporu.
Parlament stanné právo rychle zrušil, zbavil Juna prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas ústavní soud.
Jun čelí obvinění z možného zneužití své funkce a z organizování vzpoury, což jsou obvinění, na která se v případě prezidenta nevztahuje imunita.
Jun opakovaně prohlásil, že bude bojovat až do konce. PSS areál rezidence opevnila ostnatými dráty a přístupové cesty zablokovala autobusy a obrněnými vozidly.
Chránit prezidenta, nebo ne?
PSS před středečním zatčením pohrozila, že se opět postaví CIO do cesty v reakci na prohlášení armády, jež uvedla, že vojáci v areálu nebudou bránit příslušným úřadům ve vstupu. CIO nicméně ještě předtím podle médií zadržela úřadujícího šéfa PSS, jenž při prvním pokusu bránil v zatčení Juna. Zatykače byly vydány i na další vysoké představitele služby. CIO tyto informace popřela.
Deník The Korea Herald popsal rozkol v PSS. Někteří její vysocí představitelé vyjadřovali nespokojenost s Junovými rozkazy. Řadoví příslušníci služby měli být unaveni dlouhodobou patovou situací. Bylo jim ale zakázáno vyjadřovat nesouhlas nebo neuposlechnout rozkazy. PSS vyžaduje od personálu absolutní loajalitu.
Právníci však příslušníky agentury informovali, že mají právo odmítnout plnit rozkazy, pokud jsou v rozporu se zákony nebo jsou nespravedlivé. Při druhém pokusu už PSS navzdory původním prohlášením nekladla odpor asi tisícovce vyšetřovatelů a policistů, kteří se tak střetli pouze s Junovými příznivci.
Jun se v současnosti účastní výslechu. Krátce před svým zatčením podle televize CNN zveřejnil videovzkaz, v němž kritizoval zhroucení právního státu. Řekl, že souhlasil, že vyšetřovatele dobrovolně doprovodí k výslechu, aby předešel riziku krveprolití. Vyšetřování označil za nelegální a zopakoval svou nevinu a legitimitu svých kroků.
Vyšetřovatelé nyní musí požádat soud o další zadržování prezidenta, jinak by ho museli do 48 hodin pustit na svobodu. Jeho osud má tedy v rukou ústavní soud. Slyšení se uskuteční ve čtvrtek bez ohledu na to, zda se Juno zúčastní. Úterní slyšení netrvalo ani pět minut, protože se prezident odmítl dostavit.