V případě rozsáhlého útoku na ukrajinské civilisty by Jižní Korea mohla Kyjevu poskytnout pomoc nad rámec humanitární a ekonomické podpory, uvedl jihokorejský prezident Jun Sok-jol v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle ní se jedná o první náznak, že Soul po více než roce od začátku ruské invaze na Ukrajinu mění postoj ohledně vojenské pomoci Kyjevu. Jihokorejský prezident příští týden odletí do Spojených států na státní návštěvu.
Jihokorejská vláda podle Juna zkoumá možnosti, jak pomoci při obraně a obnově Ukrajiny, podobně jako Jižní Korea obdržela mezinárodní pomoc během korejské války v letech 1950-53. „Pokud nastane situace, kterou mezinárodní společenství nemůže tolerovat, jako například jakýkoli rozsáhlý útok na civilisty, masakr nebo závažné porušení válečného práva, může pro nás být obtížné trvat pouze na humanitární nebo finanční podpoře,“ uvedl jihokorejský prezident. Podle Reuters jde o první náznak ochoty Soulu poskytnout Ukrajině zbraně poté, co to více než před rokem vyloučil.
Exclusive: South Korea might extend its support for Ukraine beyond humanitarian and economic aid if it comes under a large-scale civilian attack, President Yoon Suk Yeol said, signaling a shift in his stance against arming Ukraine for the first time https://t.co/b0TjOwoznN pic.twitter.com/7hYxPaj5J0
— Reuters (@Reuters) April 19, 2023
Jižní Korea, která je významným spojencem USA a klíčovým výrobcem dělostřelecké munice, se přes rostoucí tlak západních spojenců snažila vyhnout tomu, aby si znepřátelila Rusko kvůli jihokorejským společnostem, které tam působí, i vlivu Moskvy na Severní Koreu.
„Domnívám se, že rozsah podpory na obranu a obnovu země, která byla nezákonně napadena jak podle mezinárodního, tak podle vnitrostátního práva, nebude omezen,“ řekl jihokorejský prezident. „Avšak s ohledem na naše vztahy se stranami zapojenými do války a vývoj na bojišti přijmeme nejvhodnější opatření,“ dodal.
Jun příští týden odcestuje do Washingtonu, kde se setká s americkým prezidentem Joem Bidenem u příležitosti u příležitosti 70. výročí spojenectví obou zemí. Na setkání chce usilovat o „hmatatelné výsledky“ s cílem zlepšit reakci na hrozby KLDR, která zintenzivnila vojenské testy a minulý týden odpálila svou první mezikontinentální balistickou raketu na pevné palivo.
Soul podle Juna hodlá posílit své průzkumné a zpravodajské schopnosti a vyvinout „vysoce účinné zbraně“, aby zamezil dalším severokorejským hrozbám. „Pokud mezi Jižní a Severní Koreou vypukne jaderná válka, pravděpodobně nepůjde jen o problém mezi dvěma stranami, ale celá severovýchodní Asie by pravděpodobně lehla popelem. Tomu je třeba zabránit,“ řekl.