Jihokorejský prezident Jun Sok-jol v sobotu přežil hlasování o impeachmentu kvůli krátkému vyhlášení stanného práva. Jeho vlastní strana uvedla, že bude usilovat o jeho rezignaci. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.
Jun se vyhnul sesazení z funkce poté, co členové Strany lidové moci (PPP), jíž je prezident členem, opustili parlament a hlasování bojkotovali. Pouze dva z nich zůstali uvnitř, zatímco jeden vládní zákonodárce, který se vrátil, hlasoval proti návrhu.
After President Yoon managed to survive an impeachment and remain in power:"pro-democracy" protests are now on the streets of Seoul, South Korea. pic.twitter.com/HfrBGdbgUG
— Intel Stream (@IntelStream) December 7, 2024
Před hlavním sálem bylo slyšet opoziční zákonodárce, jak křičí: „Jděte dovnitř!“ a nazývají je „zbabělci“, píše CNN. Davy lidí před Národním shromážděním požadovaly prezidentovo sesazení.
Prezident Jun čelí intenzivnímu tlaku, aby odstoupil z funkce vůdce poté, co šokoval svým návrhem vyhlásit v Jižní Koreji stanné právo. Neúspěšný pokus – který by byl poprvé za více než čtyřicet let, kdy byl zákon vyhlášen – vyvolal prudkou odezvu.
Opoziční zákonodárci předložili další návrh na středu 11. prosince. To je nejbližší možný termín, kdy mohou o Junově impeachmentu hlasovat. Jak píše BBC, opozice bude potřebovat osm přeběhlíků z vládního tábora.
Což není nereálné. Přestože se poslanci z velké části spojili, aby hlasování o impeachmentu znemožnili, vládní strana trvá na tom, že prezident musí skončit.
Předseda PPP Han Dong-hoon uvedl, že jeho strana „bude i nadále prosazovat prezidentovu poklidnou rezignaci“, aby uklidnila situaci v zemi.
Opoziční zákonodárce Kim Joon-hyung ze strany Obnova Koreje uvedl, že není možné, aby prezident vydržel do konce svého funkčního období. „Čím dříve odstoupí, tím lépe pro naši zemi,“ řekl.
Omluva národu
Jun se před hlasováním omluvil národu ve svém prvním veřejném vystoupení od chvíle, kdy jeho neúspěšný pokus o zavedení stanného práva uvrhl zemi do politického chaosu a vedl k výzvám k jeho impeachmentu.
„Toto mimořádné vyhlášení stanného práva vyplynulo z mého zoufalství jakožto nejvyššího odpovědného činitele za státní záležitosti,“ řekl Jun ve dvouminutovém projevu.
„Hluboce se omlouvám a upřímně se omlouvám občanům, kteří museli být velmi šokováni,“ řekl prezident. Uznal, že jihokorejským občanům ‚způsobil úzkost a nepříjemnosti‘. Slíbil, že se „nebude vyhýbat právní a politické odpovědnosti spojené s vyhlášením stanného práva“.
Rozruch začal v úterý pozdě večer, kdy Jun v neohlášeném televizním projevu vyhlásil stanné právo. Obvinil hlavní opoziční stranu ze sympatií k Severní Koreji a z „protistátní činnosti“. Odvolával se přitom na návrh Demokratické strany, která má v parlamentu většinu, na odvolání nejvyšších státních zástupců a odmítnutí vládního návrhu rozpočtu.
Přesto byl vůdce během pouhých šesti hodin nucen ustoupit poté, co se zákonodárci protlačili přes vojáky do parlamentu a jednomyslně dekret zrušili.
Prezident nemá podporu
Na adresu zvěstí, že bude znovu vyhlášeno stanné právo, Jun v sobotu prohlásil, že „rozhodně nedojde k žádnému druhému pokusu o změnu ústavy“.
„Pověřím svou stranu stabilizací politické situace po zbytek svého funkčního období. Omlouvám se občanům za obavy, které jsem způsobil,“ uzavřel Jun, když sestoupil z pódia a uklonil se.
Vyhlášení vojenského výjimečného stavu, ačkoli trvalo jen krátce, se setkalo s šokem a hněvem v celé zemi. Jižní Korea zůstává hluboce poznamenána brutalitou stanného práva zavedeného během desetiletí vojenské diktatury, než v 80. letech 20. století zvítězila v dlouhém a krvavém boji za demokracii.
Tlak na Juna se v následujících dnech stupňoval, protestující a opoziční představitelé požadovali jeho odvolání z funkce a jeho podpora kolísala i v jeho vlastní straně a armádě.
V pátek Han prohlásil, že Jun musí okamžitě skončit jako prezident, aby byla země chráněna před „vážným nebezpečím“. Objevily se totiž informace, že Jun chtěl za stanného práva nařídit zatýkání některých vrcholových politiků, včetně Hana samotného.