Napětí mezi Severní a Jižní Koreou eskaluje. Jižní Korea a USA se o víkendu v reakci na testy raket KLDR provedené po odletu amerického prezidenta Joea Bidena z Asie zúčastnily společného námořního cvičení. Pchjongjang reagoval odpálením osmi hlavic. Dnes spojenci vypálili stejný počet raket. Panují obavy, že KLDR provede test jaderné zbraně. Napsaly o tom stanice BBC News a deník The Guardian.
O víkendu se americká letadlová loď zúčastnila společného cvičení s námořnictvem Jižní Koreje, uvádí server BBC. O den později Severní Korea zareagovala odpálením osmi raket z východního pobřeží. Dnes Jižní Korea a USA vypálily osm taktických raket země-země.
Severní Korea eskaluje své raketové testy. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol ve svém projevu v Soulu minulý měsíc řekl, že jeho vláda tvrdě zareaguje na jakoukoli takovou provokaci sousedního státu.
Podle informací deníku The Guardian Sok-jol souhlasil s americkým prezidentem Joe Bidenem ohledně zefektivnění společných vojenských cvičeních a kombinovaných odstrašujících akcí, včetně nasazení silnějších amerických zbraní.
Analytici popisují společná cvičení a reakce odstrašení spojenců jako ukazování svalů Jižní Koreje s pomocí amerických zbraní.
Severní Korea spojenecká cvičení považuje za nepřátelský akt. Komunistický stát v posledních měsících odpálil desítky raket, což Sok-jol považuje za ohrožení míru na Korejském poloostrově, ale rovněž v Severovýchodní Asii a ve světě.
Minulý týden Severní Korea odpálila sérii balistických střel bezprostředně po Bidenově návštěvě Jižní Koreje a Japonska. Takové provokace dříve nebyly běžné.
Severokorejská média mlčí
Cílem Washingtonu je přimět Pchjongjang k dialogu o jaderném programu v zemi. Vyslanec USA pro Severní Koreu v pátek v Soulu uvedl, že dal severu velmi jasně najevo, že je Washington připraven vést rozhovory. Pchjongjang však zájem neprojevil.
Severokorejská média se o akcích Pchjongjangu nezmínila, čímž porušila vlastní tradici. Podle analytiků za tím vězí snaha zvládnout pandemii nemoci covid-19. Tamní média tvrdí, že je pandemie na ústupu. Světová zdravotnická organizace (WHO) to však vyvrací.
Panují obavy z eskalace napětí mezi Severní a Jižní Koreou a z příprav testu jaderné zbraně KLDR po více než čtyřech letech.
Profesor mezinárodních studií Leif-Eric Easley z Ewha University v Soulu varoval, že protiraketová obrana Jižní Koreje proti raketovým hrozbám severního souseda není dostačující.