Spojené státy a Jižní Korea v pondělí zahájily největší společná vojenská cvičení od roku 2017. Manévry odstartovaly krátce poté, co Severní Korea odmítla nabídku Soulu na ekonomickou pomoc výměnou za denuklearizaci. Informovaly o tom agentura Reuters, server Al-Džazíra a deník The Guardian.
Cvičení nazvaná Ulchi Freedom Shield by dle Reuters a dalších serverů měla probíhat do 1. září. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol po svém nástupu do funkce v květnu přislíbil, že posílí odstrašující prvky namířené proti severnímu sousedovi.
South Korea, U.S. begin largest military drills in years amid North Korea backlash https://t.co/D8kDeLVU12 pic.twitter.com/11ggMtYQES
— Reuters (@Reuters) August 22, 2022
Armády USA a Jižní Korey dle listu The Guardian uvedly, že cvičení jsou reakcí na „zvýšený počet a rozsah [severokorejských] raketových testů“ za poslední rok. „S ohledem na tuto skutečnost a s ohledem na rostoucí hrozbu, kterou představuje Korejská lidově demokratická republika (KLDR), se oba leadeři zavázali rozšířit rozsah kombinovaných vojenských cvičení a výcviku na Korejském poloostrově a kolem něj,“ stálo ve společném prohlášení.
Jejich cílem je zlepšit připravenost země tak, aby odpovídala měnícím se schématům války, která zahrnují kybernetické útoky namířené proti klíčovým zařízením, jako jsou továrny na čipy a dodavatelské řetězce, prohlásil úřadující prezident Jižní Korey.
„Zachování míru na Korejském poloostrově je založeno na naší neochvějné bezpečnostní pozici,“ řekl Jun Sok-jol na zasedání kabinetu. Zároveň vyzval k pečlivé realizaci cvičení založených na reálných scénářích.
Zatímco Washington a Soul popisují svá cvičení jako obranná, Pchjongjang je líčí jako nácvik invaze, což podle představitelů Severní Korey ospravedlňuje vývoj jaderných zbraní a raket.
KLDR letos testuje rakety v bezprecedentní míře
Američtí a jihokorejští vojáci minulý týden zahájili přípravný výcvik pro cvičení. Severní Korea následně ze západního pobřeží odpálila dvě řízené střely. Podle představitelů Soulu je Pchjongjang připraven provést sedmý jaderný test, upozornil server Al-Džazíra.
V předchozích letech byla vojenská cvičení omezena. Důvodem byly snahy předchůdce současného prezidenta Jižní Korey o obnovení dialogu s Pchjongjangem, ale i šíření covidu-19.
Jun informoval, že je jeho vláda ochotna poskytnout Pchjongjangu ekonomickou pomoc, pokud Severní Korea podnikne kroky k denuklearizaci. KLDR však jeho nabídku odmítla a otevřeně ho za ni zkritizovala. Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong mu přímo vzkázala, že by měl „sklapnout“.
Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že spojenci letos v létě uspořádají 11 výcvikových programů, včetně jednoho na úrovni brigády, za účasti tisíců vojáků. Země chce podle ministerstva zlepšit svou schopnost detekce raket a bude tlačit na brzké nasazení nového protiraketového systému.