Jižní Korea dosáhla dohody se Spojenými státy a souhlasila s 13,9% navýšením svého podílu na platbách nákladů přítomnosti vojáků USA v zemi. Jedná se o největší roční nárůst za téměř dvě desetiletí. Dohodu státy uzavírají na šest let. Uvedla to agentura Reuters.
Jižní Korea na přítomnost přibližně 28 500 amerických příslušníků ozbrojených sil v zemi přispěje tento rok 1,18 bilionů wonu (22,7 miliardy korun), jedná se o 13,9% nárůst. USA požadovalo navýšení příspěvku již delší dobu. Bývalý americký prezident Donald Trump totiž obvinil Jižní Koreu z parazitování na americké vojenské síle. Požadoval, aby země platila až 5 miliard dolarů ročně.
„Dohoda vyřešila dosud nejdelší vakuum, které trvalo asi rok a tři měsíce. Poskytlo to šanci znovu potvrdit důležitost aliance a potřebu stabilního rozmístění amerických sil v Koreji,“ řekl pro agenturu Reuters hlavní vyjednavač Jižní Koreje Jeong Eun-bo.
Dohodu země uzavírají na šest let a přišla po dlouhých jednáních. Dle Reuters předchozí verze skončila na konci roku 2019. Podle ní Jižní Korea platila přibližně 920 milionů dolarů ročně. Ministerstvo zahraničí dodalo, že se strany dohodly na zmrazení příspěvku Jižní Koreje za rok 2020.
Jelikož se jednání táhla po vypršení dohody, přibližně polovina z 9 tisíc Jihokorejců pracujících pro americkou armádu byla propuštěna na neplacené volno. Obě strany se proto snažily uzavřít dohodu, aby mohli Jihokorejci zpět do práce.
Při posledním velkém zvýšení příspěvku zaplatila Jižní Korea v roce 2003 o 17 % více než v předchozím roce. Ukazují to údaje ministerstva obrany.
Korea se také rozhodla zvýšit rozpočet na obranu, a to o více než 5 % oproti předchozímu roku. Ministerstvo uvedlo, že zvýšení rozpočtu na obranu bylo „dostupným, ověřitelným ukazatelem“, který odráží finanční a bezpečnostní schopnosti. Jižní Korea má jedny z největších světových výdajů na obranu.
Američtí vojáci jsou rozmístěni po Jižní Koreji pro případ, aby pomohli s obranou proti Severní Koreji. Jižní Korea s USA totiž podepsaly smlouvu o vzájemné obranně po skončení korejské války v roce 1953 a americké obranné složky tak zůstávaly v zemi z důvodu ochrany.
Jižní Korea začala platit náklady na přítomnost vojsk USA v zemi na počátku devadesátých let minulého století, jakmile postavila na nohy svou válkou zdevastovanou ekonomiku.