Jižní Korea v pondělí zakázala posílání propagandistických letáků a dalších předmětů do Severní Koreje. To vyvolalo kritiku aktivistů za práva a vzdor severokorejského uprchlíka Parka Sang-haka, který prohlásil, že posílat zprávy zpět do své vlasti nepřestane.
Aktivisté v Jižní Koreji, mezi kterými jsou i severokorejští uprchlíci, již po celá desetiletí zasílají přes přísně střeženou hranici letáky proti severokorejskému režimu. Ty obvykle upevňují na balóny nebo je posílají v lahvích po hraničních řekách. Aktivisté tímto stylem posílají i jídlo, léky, peníze, rádia a USB obsahující jihokorejské zprávy a filmy.
Izolovaná Severní Korea toto již dlouho dobu odsuzuje a v poslední době ještě intenzivněji. To znesnadňuje jihokorejské vládě snahu o zlepšení vazeb mezi zeměmi na tomto rozděleném poloostrově.
Jihokorejský parlament v pondělí odhlasoval změnu v zákoně o rozvoji mezikorejských vztahů (Development of Inter-Korean Relations Act), tak aby zamezil jakémukoli odesílání tištěných materiálů, peněz, zboží a dalších hodnotných položek přes střeženou hranici. Rovněž omezuje propagandistické vysílání za pomoci tlampačů, které kdysi jižní armáda prosazovala v rámci psychologické války proti Severní Koreji.
Zákaz vstoupí v platnost za tři měsíce a těm, kteří ho poruší hrozí až tři roky vězení nebo pokuta ve výši 30 milionů wonů (596 tisíc korun).
Návrh změny zákona byl představen v červnu. Stalo se tak poté, co sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Yo Jong uvedla, že Jižní Korea by měla letáky zakázat nebo bude čelit „nejhorší fázi“ vzájemných vztahů.
Změna byla schválena navzdory snahám opozice. Proti zákazu se staví také aktivisté. Severokorejský uprchlík Park Sang-hak uvedl, že se své 15leté kampaně nevzdá.
„Budu i nadále posílat letáky, abych řekl pravdu, protože Severokorejci mají právo vše vědět. Nebojím se uvěznění,“ řekl agentuře Reuters.
Park a dalších dvacet skupin zabývajících se právy slíbilo, že se pokusí zákon napadnout právní cestou.